Co to jest kod CN i jak go ustalić?

Transport morski i kolejowy Marta s.r.o. Transport Co to jest kod CN i jak go ustalić?
Brak Komentarzy

Prawo handlowe, nomenklatura i kody celne importowanych produktów — szczególnie początkującym importerom może to spędzać sen z powiek. Zaczynasz działać w handlu międzynarodowym, ale czytając artykuły o tym, co powinieneś wiedzieć, zamiast większej wiedzy, masz coraz większe oczy? Nie wiesz, jak interpretować nomenklaturę kodów celnych? Zastanawiasz się, co to jest kod CN i jak go ustalić? Czym różni się kod CN od kodu HS? I czy w ogóle ta wiedza jest Ci potrzebna? Przejdźmy przez to razem! Dzisiaj w przystępny sposób wytłumaczymy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o kodach celnych.

Dlaczego kody celne są ważne dla importerów?

Każdy towar, który przekracza granicę Unii Europejskiej, podlega obowiązkowemu zgłoszeniu celnemu. Dlatego musi zostać odpowiednio określony — przypisany do konkretnej grupy produktów. Dzięki temu możliwe jest ustalenie wysokości cła, podatku i ewentualnych ograniczeń, które dotyczą niektórych importowanych towarów i są uzależnione od prawa obowiązującego w konkretnym kraju. To właśnie kody celne (HS) pozwalają zidentyfikować produkt i obliczyć dla niego odpowiednie cło. Warto na bieżąco sprawdzać kody towarów, ponieważ zarówno one, jak i stawki celne ulegają ciągłym aktualizacjom. Znajomość kodu celnego importowanego towaru pozwala oszacować koszty importu i przyspiesza cały proces.

Gdzie znajduje się identyfikacja celna importowanych towarów?

W ponad 200 krajach obowiązuje jednolity system kodów towarowych. Światowa Organizacja Celna (WCO) stworzyła na potrzeby handlu międzynarodowego Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów (z angielskiego Harmonized Commodity Description and Coding System, w skrócie Harmonized System — HS), który obejmuje ponad 5000 grup towarów i określa kod celny dla każdego z nich. System HS jest elementem Zintegrowanej Taryfy Wspólnot Europejskich (zbiór TARIC), która zawiera 21 sekcji i 99 działów produktów.

Kod celny HS — co warto wiedzieć?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym jest kod CN, niezbędne jest wytłumaczenie pojęcia kodu celnego HS, który znajduje się w zharmonizowanym systemie HS. Kod HS składa się z sześciu cyfr. Pierwsze dwie wskazują sekcję towaru, następna para cyfr oznacza dział sekcji, a dwie ostatnie określają podpozycję kategorii towaru. 

Czy będąc importerem towarów z Chin, możesz samodzielnie określić kod HS sprowadzanych produktów? 

Oczywiście, że tak. Warto jednak pamiętać, że niezbędne do tego są odpowiednie informacje o towarze, którymi dysponuje producent (w szczególności o jego składzie, przeznaczeniu i procesu wytwarzania). Poza tym system HS jest bardzo rozbudowany. Zawiera sporo szczegółów i uwag do sekcji oraz działów towarów. Wykorzystuje się w nim fachowe nazewnictwo, a nie ukrywajmy — jeśli zaczynasz pracować w handlu międzynarodowym, może sprawiać to sporo trudności, a tym samym wydłużać proces importu.

Czym jest kod CN?

Dlaczego musiałeś wcześniej poznać termin kodu celnego HS? Ponieważ jest on podstawą kodu CN. Kod Nomenklatury Scalonej (z angielskiego Combined Nomenclatue), bo tak nazywa się kod CN, to usystematyzowana klasyfikacja, porządkująca importowane towary. Obowiązuje na terenie Unii Europejskiej i ma na celu określenie stawki cła, a dodatkowo służy celom statystycznym. Kod CN składa się z ośmiu cyfr i jest rozszerzeniem kodu HS. Pierwsze sześć  cyfr odpowiada kodowi HS, dodatkowe dwie uściślają kategorię danego produktu na obszarze celnym. Za Nomenklaturę Scaloną odpowiada Komisja Europejska. Jeszcze do roku 2020 w Polsce obowiązywała Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU). Obecnie została zastąpiona przez Nomenklaturę Scaloną.

Jak ustalić kod CN?

Zintegrowana Taryfa Celna Wspólnot Europejskich (TARif Intégré Communautaire, w skrócie TARIC) zawiera kody, porządkujące produkty. Każdy towar w zbiorze TARIC jest określany dziesięcioma lub jedenastoma cyframi. Jak możesz się domyślać, pierwsze sześć z nich odpowiada kodowi HS towaru, z kolei pierwsze osiem — kodowi CN. Ostatnie dwie lub trzy cyfry kodu w TARIC to informacje o środkach ochrony, które obowiązują przy danym produkcie. Zaliczamy do nich m.in.:

  • ograniczenia,
  • limity ilościowe,
  • zakazy przywozu lub wywozu.

Jak czytać kod TARIC?

Interpretacja kodu TARIC, a tym samym kodu CN i HS, może na początku wydawać się skomplikowana. Aby nieco to ułatwić, pokażemy Ci, co oznaczają poszczególne cyfry kodów.

  • Pierwsza grupa dwóch cyfr kodu TARIC oznacza jedną z 21 sekcji towarów.
  • Druga i trzecia cyfra wskazują dział danej sekcji.
  • Kolejna dwucyfrowa grupa, która stanowi jednocześnie ostatnie cyfry kodu HS to podpozycja kategorii towaru.
  • Cyfry siódma i ósma (podpozycja CN) to dalsza część identyfikacji typu towaru.
  • Ostatnie cyfry z dziesięciu lub jedenastu kodu TARIC określają środki ochronne na obszarze celnym UE.

System ISZTAR4 — ustalanie kodu CN przez polskich przedsiębiorców

Klasyfikacja produktów TARIC ma swój polski odpowiednik, z którego warto korzystać, jeśli jesteś przedsiębiorcą importującym towary np. z Chin do Polski. Jest nim Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR4. To intuicyjna wyszukiwarka, która pozwala sklasyfikować dany towar. Znajdziesz w niej podstawowe informacje o importowanych produktach, tj.:

  • kod CN,
  • nomenklatura,
  • stawki celne,
  • podatki (w tym VAT i akcyzy),
  • odniesienia do obowiązków importera,
  • informacje o dokumentach niezbędnych do sprowadzenia danego towaru

Jak oszacować koszty importu?

Jak widzisz, znajomość kodu CN importowanych produktów ma duże znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa importu, ale także dla oszacowania kosztów, jakie w związku z nim poniesiesz. Oczywiście to nie jedyna zmienna, która wpływa na końcową cenę sprowadzenia towaru zza granicy. Chcesz oszacować swoje koszty? Szukasz najbardziej opłacalnego sposobu transportu produktów? Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora online do wyceny transportu i nie daj się zaskoczyć cenom!

Kategoria: