Incoterms 2020. Poznaj podstawowe reguły handlowe.

Transport morski i kolejowy Marta s.r.o. Transport Incoterms 2020. Poznaj podstawowe reguły handlowe.
Brak Komentarzy

Zamierzasz sprowadzać towary z Chin? Z pewnością spotkasz się z pojęciem Incoterms 2020. Myślisz, że to termin, który Cię nie dotyczy, bo i tak zlecisz usługę importu firmie spedycyjnej? Nic bardziej mylnego! Jako importer, powinieneś znać przynajmniej podstawowe reguły handlowe Incoterms 2020. Dzięki temu zorientujesz się w swoich obowiązkach i zadbasz o bezpieczeństwo transakcji od pakowania towaru w Chinach po dostawę pod drzwi. Zobacz, czym są Incoterms 2020 i które z nich przydadzą się podczas planowanego przez Ciebie importu.

Incoterms 2020 — co to jest?

Incoterms 2020 to najnowsza wersja globalnych reguł handlowych opracowywanych i co dekadę aktualizowanych przez Międzynarodową Izbę Handlu. Zasady regulujące współpracę między importerem a eksporterem z różnych krajów, a nawet kontynentów, są znane i respektowane na całym świecie. Jest ich łącznie 11. To podstawa każdej dalekosiężnej wymiany handlowej. 

Reguły Incoterms 2020 mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa kontrahentom (Tobie i sprzedającemu np. w Chinach) oraz przewożonego towaru. Dzięki nim wiemy, kto ponosi koszty transportu, ubezpieczenia oraz cła i VAT-u. Dodatkowo Incoterms wskazują stronę odpowiedzialną za rozładunek i załadunek przewożonych produktów. Reguły są powszechnie znane jako trzyliterowe skróty od angielskich słów, określających obowiązki obu stron kontraktu.

Incoterms 2020 — podział

Międzynarodowe reguły handlu dzielą się na 4 kategorie. Ze względu na obowiązki importera i eksportera, ryzyko związane z przewozem towarów, konieczne opłaty oraz formalności wyróżniamy grupy:

  • C — eksporter organizuje przewóz towarów, ponosi związane z tym koszty, ale nie jest obarczony ryzykiem za uszkodzenie lub utratę towaru oraz formalnościami czy kosztami po załadunku i wysyłce towaru. Do tej grupy należą reguły: CFR, CIF, CPT i CIP;
  • D, w której znajdują się reguły mówiące o obowiązku dostarczenia towaru w miejsce docelowe przez eksportera. W tej grupie znajdują się zasady: DAP, DPU i DDP;
  • E, do której należy jedynie reguła EXW, określająca znaczną odpowiedzialność importera za sprowadzenie towaru;
  • F, czyli Incoterms FCA, FAS i FOB, które wskazują obowiązek eksportera do dokonania odprawy celnej eksportowej i wykluczają jego obowiązek ponoszenia kosztów transportu oraz ubezpieczenia.

Jakie Incoterms 2020 wybrać?

Podstawowa reguła Incoterms 2020 — EXW

Jedną z najpopularniejszych, choć niekoniecznie najkorzystniejszych dla importera, zasad Incoterms 2020 jest EXW (Ex Works — z zakładu). EXW zakłada, że eksporter odpowiada jedynie za przygotowanie towaru i dokumentów sprzedażowych. Pozostałe obowiązki, tj.: odebranie towaru z magazynu, formalności eksportowe, załadunek i rozładunek, opłaty importowe (cło i VAT) oraz dostawa do miejsca docelowego należą do kupującego. Oczywiście nie oznacza to, że przedsiębiorca wszystkim musi zająć się sam. Wybierając tę regułę, usługa firmy spedycyjnej jest w większości przypadków koniecznością.

Popularna zasada dotycząca transportu morskiego — FOB

FOB (Free On Board — oznaczony port załadunku) stosuje się tylko w przypadku drobnicowego lub wielkogabarytowego transportu morskiego. Importer przejmuje odpowiedzialność za towar w momencie ukończenia załadunku na statek. Wszystkie formalności i czynności eksportowe przed tym należą do sprzedającego. Podobne warunki reguluje zasada FCA (Free Carrier — w oznaczone miejsce), z tym że odnosi się do wszystkich środków transportu.

Dwupunktowe zasady Incoterms 2020

Do dwupunktowych zasad Incoterms 2020, czyli takich, w których ryzyko i koszty związane z transportem przechodzą z eksportera na importera w dwóch różnych momentach, zalicza się:

  • CPT (Carriage Paid To — przewóz opłacony do) — eksporter dostarcza towar do przewoźnika i opłaca koszty transportu do miejsca docelowego. Dokonuje także odprawy celnej eksportowej. Co istotne, ryzyko poniesienia strat związanych z uszkodzeniem towaru przechodzi na importera w miejscu przekazania towaru przewoźnikowi, a nie w docelowym, jak odpowiedzialność za koszty;
  • CIP (Carriage And Insurance Paid To — przewóz i ubezpieczenie opłacone do) — zasada zbliżona do CPT, z tym że rozszerza obowiązki eksportera o opłacenie umowy ubezpieczenia, która chroni kupującego w momencie przejęcia ryzyka za uszkodzenie towaru.

Wygodne dla importera reguły Incoterms 2020

  • DDP (Delivered Duty Paid — dostarczone, opłacone cło) określa, że za wszystko odpowiedzialny jest eksporter. Wysyła towar, wypełnia formalności eksportowe i importowe, opłaca cło i VAT za towar i dostarcza przesyłkę do miejsca docelowego.
  • DAP (Delivered At Place — dostarczone na miejsce) — eksporter ma takie same obowiązki jak w przypadku reguły DDP, ale zapłacenie cła i VAT-u w miejscu docelowym spoczywa na kupującym.
  • DPU (Delivered At Place Unloaded — dostarczone do miejsca z rozładunkiem) — sprzedający jest odpowiedzialny za wszelkie czynności związane z przewozem towaru, łącznie z dostarczeniem go pod wskazany przez importera adres.

Pozostałe zasady Incoterms 2020 dla transportu morskiego i śródlądowego

  • FAS (Free Alongside Ship — dostarczone wzdłuż burty statku) — eksporter ponosi koszty i ryzyko związane z transportem do momentu dostarczenia towaru pod burtę statku.
  • CFR (Cost And Freight — koszt i fracht) — do momentu załadunku na statek w porcie koszty ubezpieczenia i przewozu oraz ryzyko uszkodzenia przesyłki ponosi sprzedający. Opłaca także transport frachtu morskiego do portu wskazanego przez kupującego.
  • Podobna do CFR jest reguła Incoterms 2020 CIF (Cost Insurance And Freight — koszt, ubezpieczenie i fracht). Różnica polega na tym, że eksporter do momentu rozładunku transportu ponosi dodatkowo koszt ubezpieczenia.

Masz na temat Incoterms 2020 dodatkowe pytania? Zapraszamy do kontaktu. Jako firma, która specjalizuje się w spedycji morskiej, międzynarodowe reguły handlu mamy w małym palcu. Chętnie rozjaśnimy Twoje wątpliwości.

Kategoria: