Na czym polega transport intermodalny?

Transport morski i kolejowy Marta s.r.o. Transport Na czym polega transport intermodalny?
Brak Komentarzy

To najszybciej rozwijający się rodzaj przewozu towarów. Opłacalny zarówno dla przedsiębiorców, jak i odbiorców końcowych. Minimalizujący szkodliwość dla środowiska. Transport intermodalny, bo o nim mowa, ma więcej zalet, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego i kiedy warto korzystać z transportu kombinowanego? Przekonaj się!

Co to jest transport intermodalny?

Ideą transportu intermodalnego (inaczej kombinowanego) jest przewóz towarów przy pomocy jednej jednostki ładunkowej na całej trasie różnymi gałęziami transportu — samochodem, koleją i drogą morską. 

W praktyce oznacza to, że towar nie jest przeładowywany w trakcie zmiany sposobu przewożenia. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych jednostek ładunkowych, np. kontenera, naczepy samochodowej lub wymiennego nadwozia, nie ma potrzeby rozładowywania przewożonego towaru i ponownego załadowywania go np. ze statku na samochód ciężarowy. 

Trasa transportu intermodalnego powinna być planowana w optymalny sposób. Dlatego najczęściej na jej najdłuższych odcinkach wykorzystuje się transport kolejowy, który jest bardziej ekonomiczny niż drogowy. Z kolei w przypadku początku i końca trasy najpopularniejszym sposobem transportu jest drogowy, ponieważ samochody ciężarowe mogą dotrzeć w niemalże każde miejsce.

Transport intermodalny — charakterystyka

Intermodal musi spełniać specjalne wymogi, aby został uznany za transport kombinowany. Najważniejsze z nich to:

  • konieczność wykorzystania przynajmniej dwóch rodzajów środku transportu, np. kolejowy i drogowy,
  • przewożenie towaru w jednej jednostce ładunkowej, którą może być kontener lub specjalistyczna naczepa,
  • odpowiedzialność jednej firmy transportowej za wszystkie etapy transportu intermodalnego,
  • wcześniejsze przygotowanie infrastruktury, która umożliwi transport kombinowany, np. w postaci suwnic i dźwigów, dzięki którym możliwe będzie transportowanie całego ładunku na statek lub samochód ciężarowy, bez konieczności przeładunku zawartości kontenera czy naczepy.

Rodzaje transportu intermodalnego

Transport intermodalny można podzielić ze względu na wykorzystywane środki transportu, rodzaj użytych jednostek ładunkowych oraz zasięg trasy przewozu kombinowanego.

Środki transportu w przewozie intermodalnym

Ze względu na charakter środków transportu wyróżniamy przewozy:

  • lądowo-morskie,
  • szynowo-drogowe,
  • lądowo-promowe.

Rodzaje transportu kombinowanego a zasięg trasy

Transport intermodalny sklasyfikowany względem zasięgu może być:

  • krajowy,
  • międzynarodowy,
  • kontynentalny,
  • międzykontynentalny.

Rodzaje transportu intermodalnego ze względu na jednostki ładunkowe 

Ostatnią istotną klasyfikacją transportu intermodalnego jest ta, uwzględniająca rodzaj jednostek ładunkowych. I tak wyróżniamy:

  • transport bimodalny, wykorzystujący specjalną naczepę siodłową samochodu ciężarowego jako wagon w transporcie kolejowym,
  • modalohr — zautomatyzowany system ze specjalnymi wagonami, wyposażonymi w platformę obrotową,
  • tzw. system ruchomej drogi, który polega na przewozie pojazdów z załadunkiem na wagonach niskopodwoziowych,
  • piggyback, czyli transport „na barana”, podczas którego kontenery lub naczepy są przewożone w specjalnych wagonach kolejowych.

Zalety transportu intermodalnego

  • Zmniejszone koszty transportowe ze względu na brak opłat związanych z przeładunkiem towaru.
  • Niższa emisja dwutlenku węgla.
  • Mniejsze ryzyko uszkodzenia i kradzieży towarów.
  • Towar dociera do miejsca docelowego szybciej i w wyznaczonym terminie.
  • Możliwość przewożenia w jednym kontenerze ładunku ważącego 26 ton.
  • Optymalizacja całego procesu transportu.

Wady transportu kombinowanego

Jedną z podstawowych kwestii, budzących wątpliwość w przypadku transportu intermodalnego jest bezsprzecznie kosztowna, specjalistyczna infrastruktura, umożliwiająca przenoszenie wielotonowego ładunku np. z samochodu ciężarowego na statek. Bez specjalnych suwnic lub dźwigów, transport jednostki ładunkowej podczas różnych etapów tras intermodalu będzie niemożliwy.

Transport intermodalny a multimodalny — różnice

O ile zarówno transport intermodalny, jak i multimodalny charakteryzuje się wykorzystaniem przynajmniej dwóch rodzajów środków transportu, o tyle istnieje między nimi jedna, zasadnicza różnica. Polega na tym, że w przypadku transportu multimodalnego, ładunek nie musi pokonywać całej trasy w jednej jednostce ładunkowej. Może być przeładowywany w zależności od charakteru transportu — kolei czy samochodu ciężarowego. W przeciwieństwie do niego transport intermodalny odbywa się przy wykorzystaniu jednej jednostki ładunkowej na całej trasie, niezależnie od rodzaju transportu, jaki jest stosowany.

Czy transport intermodalny się opłaca?

Transport intermodalny, ze względu na liczne zalety, jest jednym z najbardziej opłacalnych rodzajów przewozu towarów, chętnie wykorzystywanym przez duże przedsiębiorstwa. Stoi za tym przede wszystkim redukcja kosztów związanych z transportem, ale też minimalizowanie szkodliwości dla środowiska. Nic więc dziwnego, że transport kombinowany z roku na rok zyskuje ogromną popularność i staje się bardzo doceniany przez przedsiębiorców działających globalnie, szczególnie w przypadku transportu towarów z Chin. 

Co więcej, ze względu na konkurencyjne ceny przewozu towarów transportem intermodalnym, ta usługa jest też asem w rękawie firm spedycyjnych. To skomplikowany łańcuch dostaw, niewątpliwie związany z koniecznością odpowiedniego zaplecza logistycznego, ale w rezultacie świadczy o profesjonalizmie, elastyczności i ciągłym rozwoju spedytorów. A to jedne z najważniejszych cech, jakie powinna posiadać dobra firma przewozowa.

Kategoria: