Kiedy mówisz spedycja morska, pewnie myślisz przewóz towarów za pomocą statków. I słusznie. Jednak transport produktu statkiem z punktu A do punktu B to nie wszystko. Za frachtem morskim kryje się wiele więcej. Zebraliśmy najważniejsze pojęcia związane z tym popularnym rodzajem transportu. Zobacz, jakie statki przewozowe wyróżniamy i poznaj różnice między spedycją morską i transportem morskim. To pigułka przystępnej wiedzy, która na pewno Ci się przyda!
Spedycja morska — co to jest?
Często „spedycja morska” i „transport morski” są błędnie stosowane zamiennie. Tymczasem spedycja morska to część ogólnego pojęcia transportu morskiego. Jest związana z organizacją przewozu drogą morską. Czynnościami, które należą do obowiązku firmy spedycyjnej, kompleksowo zajmującej się transportem towarów.
Spedycja morska to m.in.
- obsługa i doradztwo w trakcie zlecenia,
- dopasowanie statku do odpowiedniego rodzaju ładunku,
- opieka nad przesyłką w trakcie całej jej drogi od ładunku po rozładunek,
- tworzenie obowiązkowej dokumentacji,
- ubezpieczenie przesyłki,
- przeprowadzenie odprawy celnej,
- współpraca z przewoźnikami, organizacjami państwowymi i agencjami celnymi,
- dopilnowanie legalności transportu.
Jak rozumieć pojęcie frachtu morskiego?
W sieci możemy znaleźć mnóstwo definicji frachtu i nie wynika to z niekompetencji autorów takich treści. Wręcz przeciwnie, jest to efekt wieloznaczeniowości tego pojęcia. Warto wiedzieć, kiedy stosuje się tę nazwę i czego tak naprawdę dotyczy. W szczególności, jeśli w przyszłości zamierzasz skorzystać z usług spedytora morskiego. W zależności od kontekstu fracht morski odnosi się do:
- opłaty, którą należy uiścić za przewóz towarów drogą morską,
- statków handlowych, które potocznie nazywa się frachtowcami,
- samego transportu drogą morską i dokumentów z nim związanych (np. listu przewozowego),
- ładunku, który przewozimy drogą morską.
Fracht morski — rodzaje ze względu na typ towaru
FCL — fracht pełnokontenerowy
Statki dostosowane do przewozu pełnych kontenerów (Full Container Load) są nazywane kontenerowcami. Mają prowadnice przystosowane do sprawnego załadunku i rozładunku kontenerów. Kontenery o pojemności kilkudziesięciu m3 są popularnym rodzajem transportu wśród przedsiębiorców. Za ich pomocą realizuje się duże zlecenia. Wśród kontenerów przewożonych drogą morską wyróżnia się ich różne rodzaje, jednymi z nich są kontenery chłodnicze do przewożenia żywności.
Masowce
Statki masowce przewożą towary sypkie, które nie są pakowane dodatkowo w żadne kontenery, a ładowane bezpośrednio na pokład. Masowcami transportuje się np. węgiel, zboża czy rudy żelaza. Czasami transportuje się nimi również towary płynne, tj. benzyna.
Fracht morski RO-RO
Rodzaj transportu morskiego o tajemniczej nazwie RO-RO odnosi się do przewozu pojazdów lub naczep z ładunkami. RO-RO to skrót od angielskiego roll on i roll off, co oznacza, że takie statki mają konstrukcje specjalnie przystosowane do wtaczania i wytaczania pojazdów na i z pokładu.
Tankowce — transport materiałów płynnych
Tankowce posiadają własny system ładowności, którego nieodłącznym elementem są zbiorniki, pompy i rurociągi, za pomocą których odbywa się załadunek i wyładunek. Najczęściej przewożonym towarem przez tankowce jest ropa naftowa. Do tego rodzaju frachtu zalicza się także chemikaliowce i gazowce.
LCL — drobnicowiec do przewozu towarów liczonych w sztukach
To jeden z najbardziej znanych rodzajów frachtu morskiego. Jak sama nazwa wskazuje (Less than Container Load), ten typ transportu nie wykorzystuje pełnej ładowności kontenera. Drobnicowiec przewozi towary zabezpieczone dodatkowo w skrzyniach. Waga takich przedmiotów jest zazwyczaj niewielka, co pozwala takim statkom rozwijać spore prędkości. Na pokładzie drobnicowców znajdują się przesyłki dla różnych odbiorców, którzy dzielą się frachtem (kosztem przewozu towarów).
Rodzaje transportu morskiego ze względu na system pracy spedycji morskiej
Fracht morski dzieli się także ze względu na organizację przewozu i miejsca docelowego. Ta klasyfikacja wyszczególnia poniższe rodzaje:
- kabotażowy — pomiędzy portami w tym samym kraju,
- liniowy — odbywa się według stałego rozkładu tras statków przewozowych,
- trampowy — wynikający z zapotrzebowania na rynku i nie jest uzależniony od stałych rozkładów rejsów,
- wahadłowy — realizowany pomiędzy dwoma konkretnymi portami.
Dlaczego spedycja morska to dobry wybór na przewóz towarów?
Wymieniając zalety spedycji morskiej, nie sposób nie zacząć od tego, co dla wielu jest jednym z ważniejszych kryteriów wyboru rodzaju transportu — transport morski to najtańszy środek przewozu towarów. Statkami można przewozić niemalże wszystko — materiały stałe, sypkie, ciekłe lub gazowe. Różne rodzaje ładunków wiążą się z kolei z dużą pojemnością kontenerów morskich i ładownością statków. Warto wspomnieć także o możliwości realizacji dalekosiężnego transportu morskiego. Mimo wielu zalet nie można pominąć ważnego minusa takiego rozwiązania. O ile w porównaniu z transportem kolejowym i lotniczym fracht morski to tańszy przewóz, o tyle czas transportu towarów drogą morską jest znacznie dłuższy niż w pozostałych przypadkach.
Decyzja o metodzie przewozu towaru zawsze powinna być rozważana indywidualnie, zgodnie z zapotrzebowaniem Twojej firmy. Masz na ten temat pytania? Zapraszamy do kontaktu!