Chcesz sprowadzać towary wrażliwe na temperaturę, np. półprodukty dla azjatyckich restauracji w Polsce, ale nie wiesz, od czego zacząć? W tym artykule znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o przewozie towarów w temperaturze kontrolowanej. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, podczas poszukiwania firmy spedycyjnej, która niewątpliwie będzie jednym z Twoich najważniejszych kontrahentów.
Czym jest przewóz towarów w temperaturze kontrolowanej?
Przewóz towarów w temperaturze kontrolowanej to transport produktów, które wymagają szczególnych warunków — temperatury oraz wilgotności powietrza monitorowanych i utrzymanych na odpowiednim poziomie. Najczęściej odbywa się w niskiej lub ujemnej temperaturze. Do transportu produktów w temperaturze kontrolowanej używa się specjalnych opakowań z materiałów izolujących oraz chłodni lub kontenerów chłodniczych.
Towary wrażliwe na temperaturę — charakterystyka
Do produktów, które wymagają przewozu w temperaturze kontrolowanej, zalicza się przede wszystkim:
- produkty farmaceutyczne i substancje potrzebne do ich wytworzenia,
- kwiaty,
- chemię, np. farby czy kleje,
- kosmetyki,
- ziarna zbóż,
- produkty spożywcze, np. świeże lub mrożone warzywa, mięso i ryby, nabiał, owoce czy alkohole.
Jakie warunki powinien spełnić przewoźnik, by zapewnić bezpieczeństwo towarów wrażliwych na temperaturę podczas ich przewozu?
Odpowiednia flota w przypadku przewozu towarów wrażliwych na temperaturę to podstawa. Spedytor, który świadczy usługi transportu takich towarów, powinien posiadać przystosowane do tego samochody, czyli chłodnie, lub specjalne kontenery chłodnicze. Czy to wystarczy, by zapewnić bezpieczeństwo towarom wrażliwym? Z jednej strony tak, ponieważ środki transportu, utrzymujące odpowiednią temperaturę podczas drogi, zapewniają odpowiednie warunki produktom. Z drugiej strony równie ważna jest bezawaryjność sprzętu spedytora. W przypadku rozszczelnienia lub uszkodzenia utrzymanie wymaganej temperatury będzie niemożliwe, a przewożone towary mogą stracić swoje właściwości. Nietrudno domyślić się, że to będzie wiązało się z ogromnymi startami finansowymi tak dla przewoźnika, jak i jego klienta. Nie bez powodu przewóz towarów wrażliwych na temperaturę jest uznawany za jeden z najbardziej wymagających i skomplikowanych procesów. Tuż obok floty i jej bezawaryjności, spedytorzy muszą pamiętać też o tym, że odpowiednia temperatura przewożenia produktów powinna być zachowana przez całą drogę, jaką pokonują, w tym także w trakcie przeładunku. Dlatego należy jak najbardziej optymalizować trasę i eliminować długie przestoje podczas transportu.
Czym przewozić towary wrażliwe na temperaturę?
Jeśli myślisz o przewozie towarów wrażliwych na temperaturę, powinieneś szukać firmy spedycyjnej, która dysponuje kontenerami lub specjalnymi chłodniami. Jednymi z najpopularniejszych środków transportu towarów wrażliwych na temperaturę (szczególnie w transporcie morskim) są naczepy chłodnicze. To stalowe skrzynie, które nazywa się też reeferami. Wyposażone w agregat chłodniczy mają funkcję regulacji temperatury przy pomocy panela kontrolnego. Są podłączone do sieci elektrycznej statku, a odpowiednie systemy dbają o prawidłową temperaturę i wilgoć w kontenerze. Wśród kontenerów stosowanych do przewożenia towarów wrażliwych na temperaturę znajdują się też tzw. kontenery NOR (Non-Operating-Reefe). W przeciwieństwie do chłodniczych nie mają agregatu. W zamian za to są zbudowane z izolowanych ścian, które utrzymują stałą temperaturę wewnątrz kontenera.
Jakie rozwiązania stosują firmy transportowe, by zapewnić bezpieczny przewóz towarów wrażliwych na temperaturę?
Nieoczekiwane sytuacje zdarzają się w każdej branży, także w spedycyjnej. Dobra firma transportowa za priorytet stawia bezpieczeństwo przewożonych towarów, a co za tym idzie — biznesu swojego klienta. Jest to ważne w przypadku każdego rodzaju przewozu, a szczególnie w przypadku transportu towarów wrażliwych na temperaturę. Tu z pomocą przewoźnikom przychodzi technologia. Czujniki i termometry monitorują temperaturę w ładowni pojazdu. Połączone z wyświetlaczem w kabinie kierowcy dają szansę szybkiej reakcji na wahania temperatury, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość przewożonych towarów.
Jakimi rodzajami transportu można przewozić towary wrażliwe na temperaturę?
Ze względu na popularność kontenerów chłodniczych i chłodni, zasilanych agregatami, mogłoby się wydawać, że produkty wrażliwe na temperaturę można przewozić tylko drogą lądową. Tymczasem okazuje się, że firmy spedycyjne z powodzeniem realizują tak wymagające zlecenia za pomocą:
- samolotów, umieszczając produkty wrażliwe na temperaturę w styropianowych opakowaniach i schładzając je np. suchym lodem,
- promów lub specjalnych kontenerowców z możliwością regulacji temperatury, co jest szczególnie ważne, jeśli produkty w trakcie drogi przekraczają różne strefy klimatyczne.
Dlaczego warto zlecić przewóz towarów wrażliwych na temperaturę firmie spedycyjnej?
Jak widzisz, przewóz towarów wrażliwych na temperaturę to wymagający proces. Wiąże się przede wszystkim z nowoczesną, sprawną i specjalistyczną flotą, ale także doświadczeniem i optymalizacją procesów logistycznych. Koszty związane z ewentualnymi stratami, poniesionymi wskutek wyboru nieprofesjonalnej firmy spedycyjnej zdecydowanie nie są warte pozornych oszczędności, które mogą skusić szczególnie początkujących przedsiębiorców. W przypadku przewozu towarów wrażliwych na temperaturę warto zaufać profesjonalistom. Tylko doświadczeni spedytorzy zadbają o Twoje towary i dostarczą je do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie.