Chiny to najbardziej popularny kierunek importu odzieży, wybierany przez polskich przedsiębiorców. Nic w tym dziwnego. Dobrze przemyślany biznes handlu odzieżą z Chin w Polsce może okazać się bardzo opłacalny. Tylko jak zacząć? Co wiedzieć, by plan importu i sprzedaży ubrań z Chin się powiódł? Dzisiaj odpowiemy na wszystkie pytania związane z transportem odzieży z Państwa Środka. Zobacz, co warto wiedzieć!
Dlaczego warto sprowadzać odzież z Chin?
Importując odzież z Chin, masz możliwość sprowadzenia dużej ilości towaru. Chińscy producenci oferują niskie ceny za swoje produkty. Co więcej, walczą o klienta, wykorzystując do tego wszelkie możliwe środki — konkurencję cenową, zróżnicowaną jakość produktów i ich szeroki wybór. Chiny to druga, największa gospodarka na świecie, dlatego nic dziwnego w tym, że producenci odzieży mają dostęp do rozwiniętej technologii produkcyjnej, którą szybko można dostosować do obowiązujących trendów. Jeśli obawiasz się, że odzież sprowadzona z Chin będzie złej jakości, pamiętaj o tym, że wśród tak wielu produktów i chińskich fabryk możesz znaleźć zarówno ubrania niskiej, jak i wysokiej jakości. Chiny przodują w produkcji odzieży, choć w ostatnich latach na popularności zyskują także producenci z Wietnamu. Mimo to warto wiedzieć, że jakość odzieży z Chin jest nadal najlepsza w porównaniu z innymi państwami Azji.
O czym pamiętać, sprowadzając ubrania z Chin?
Zanim zaczniesz importować odzież z Chin, powinieneś dokładnie przemyśleć i zaplanować każdy krok. Przede wszystkim wybierz rodzaj transportu. Do wyboru masz spedycję morską i spedycję lotniczą. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do sprowadzania odzieży z Chin i jej sprzedaży w Polsce, Twój biznes może przynieść spodziewany sukces.
Zweryfikuj producenta i produkty, które oferuje.
Jak wspomnieliśmy, w Chinach jest mnóstwo producentów ubrań, od których możesz zakupić towar przeznaczony do importu. W związku z tym bardzo ważne jest, by sprawdzić wybranego producenta, zanim faktycznie dokonasz u niego zamówienia. Upewnij się, że prowadzi legalny biznes i oferuje takie warunki zamówienia, jakich oczekujesz (m.in.: zadowalający termin realizacji, ilość minimalną, optymalne koszty wysyłki). Pamiętaj także o tym, że masz prawo do uzyskania próbek produktów zarówno przed złożeniem zamówienia, jak i w trakcie jego realizacji.
Poznaj obowiązujące prawo.
Zapoznaj się z przepisami dotyczącymi podatków, cła oraz wymaganymi dokumentami. Sprowadzanie odzieży z Chin zawsze wiąże się z obowiązkiem spełnienia pewnych prawnych regulacji. Te są ustalane przez organ techniczny CEN/TC 248 Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego. W przypadku importu odzieży z Chin do Europy nie ma obowiązku posiadania certyfikatów. Istnieją jednak dobrowolne certyfikaty, które świadczą o jakości sprowadzanych ubrań.
Certyfikaty dla odzieży z Chin, potwierdzające jakość importowanych produktów
- OEKO-TEX — mówi o jakości produktów tekstylnych i włókienniczych. Gwarantuje, że produkty są wolne od szkodliwych substancji. Certyfikat OEKO-TEX jest jednolity na całym świecie.
- GOTS (Global Organic Textile Standard) — gwarantuje, że produkt nie zawiera materiałów wytworzonych przy użyciu GMO, oraz że wykorzystane do produkcji odzieży włókna są naturalne.
- OCS (Organic Content Standard) — weryfikuje zawartość włókien organicznych w produkcie końcowym.
- RCS (Recycled Claim Standard) — certyfikat dla ubrań eko, sprawdza włókna pochodzące z recyklingu w produkcie końcowym.
Sprawdź stawki celne na ubrania sprowadzane z Chin.
Aktualne stawki celne na produkty, które chcesz sprowadzać z Chin, sprawdzisz w systemie ISZTAR. Poniżej znajdziesz najbardziej popularne wśród importerów z Chin produkty odzieżowe i ich stawki celne:
- odzież z bawełny, np. dresy lub ubranka dla niemowląt — 12%,
- okrycia wierzchnie — 12%,
- galanteria i wyroby skórzane — 4%,
- bluzki dzianinowe — 12%,
- sztuczne futra — 3.2%,
- plecione nakrycia głowy — 0%.
Odprawa celna — podstawowe informacje dla importerów odzieży z Chin
Odprawa celna przy sprowadzaniu ubrań z Chin to warunek dopuszczenia produktów do obrotu na rynku docelowym. Podczas odprawy celnej będziesz musiał okazać odpowiednie dokumenty — fakturę od eksportera (uwzględniającą wagę netto i brutto towaru) oraz list przewozowy. Poprawność importu odzieży z Chin i możliwość dopuszczenia jej do sprzedaży potwierdza dokument ZC299 (Poświadczone Zgłoszenie Celne), który otrzymasz po pomyślnie przeprowadzonej odprawie celnej.
Transport z Chin — towary podlegające specjalnej kontroli przewozu
Sprowadzając ubrania z Chin, warto wiedzieć, że niektóre produkty podlegają specjalnej kontroli przewozu. Są to np.:
- artykuły odzieżowe ze skóry wyprawianej,
- okrycia wierzchnie z wełny lub cienkiej sierści zwierzęcej,
- odzież ze skór futerkowych,
- bawełniane rękawiczki dla niemowląt.
Co więcej, import skór z psów i kotów oraz produktów je zawierających na teren Unii Europejskiej jest zakazany, o czym mówi Rozporządzenie (WE) nr 1523/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady.
Etykietowanie produktów odzieży a import z Chin
Etykietowanie produktów włókienniczych importowanych z Chin i sprzedawanych np. w Polsce ma na celu poinformowanie klienta końcowego o materiałach, wykorzystanych do produkcji odzieży. To praktyka obowiązkowa w Unii Europejskiej. Etykieta powinna być wyraźna, trwale przymocowana do produktu i kompletna (z informacjami o składzie, kraju pochodzenia i prawidłowym użytkowaniu).
Sprowadzanie podróbek markowych ubrań z Chin
Jeśli znalazłeś producenta, oferującego „markowe” ubrania z Chin w niezwykle atrakcyjnej cenie, to prawie pewne, że trafiłeś na podróbki. Dlaczego? Po pierwsze sprzedawane w detalu ubrania markowe w Chinach są droższe niż w Europie. Po drugie, każda marka, która decyduje się na produkcję w Chinach, zastrzega sobie prawo do wykorzystywania logo, a każdy wyprodukowany towar musi być dostarczony do magazynu marki (wyjątkiem na sprzedaż oryginalnych produktów w Chinach jest pisemna zgoda właściciela marki, której okazania możesz żądać w takim wypadku). Czy mając to na względzie, nadal myślisz, że to możliwe kupić oryginalne ubrania w absurdalnie niskiej cenie w Chinach? Sprowadzanie podróbek może skończyć się dla Ciebie poniesieniem sporych strat finansowych i kar naniesionych przez Urząd Celny. Twój towar może być także zatrzymany przez Chiński Urząd Celny. Wtedy stracisz podwójnie — pieniądze i produkty, które nabyłeś.
—
Na koniec pamiętaj, że cały proces importu z Chin, zarówno ubrań, jak i innych produktów możemy Ci maksymalnie ułatwić. Nie musisz nawet zagłębiać się w temat. Wystarczy, że zlecisz nam spedycję z Chin, wybierając jeden z gotowych pakietów. Szczegóły znajdziesz tutaj: import z Chin.