Transport morski i kolejowy Marta s.r.o. https://martasro.eu/ Transport to nasza pasja. Tue, 23 May 2023 12:45:22 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.3 https://martasro.eu/wp-content/uploads/2022/02/fav-1.png Transport morski i kolejowy Marta s.r.o. https://martasro.eu/ 32 32 Komu i kiedy zlecić transport ładunków ciężkich i ponadnormatywnych? https://martasro.eu/komu-i-kiedy-zlecic-transport-ladunkow-ciezkich-i-ponadnormatywnych/ Sat, 04 Feb 2023 14:01:36 +0000 https://martasro.eu/?p=732 Komu i kiedy zlecić transport ładunków ciężkich i ponadnormatywnych? Transport ładunków ciężkich i ponadnormatywnych — z jednej strony spore wyzwanie logistyczne, z drugiej ruch biznesowy, bez którego niejedna firma nie mogłaby istnieć. Niezależnie od tego, czy przewozisz sprzęt budowlany, maszyny przemysłowe czy ponadgabarytowe towary konsumpcyjne — podczas ich transportu kluczowe znaczenie ma współpraca z niezawodnym …

Artykuł Komu i kiedy zlecić transport ładunków ciężkich i ponadnormatywnych? pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Komu i kiedy zlecić transport ładunków ciężkich i ponadnormatywnych?

Transport ładunków ciężkich i ponadnormatywnych — z jednej strony spore wyzwanie logistyczne, z drugiej ruch biznesowy, bez którego niejedna firma nie mogłaby istnieć. Niezależnie od tego, czy przewozisz sprzęt budowlany, maszyny przemysłowe czy ponadgabarytowe towary konsumpcyjne — podczas ich transportu kluczowe znaczenie ma współpraca z niezawodnym partnerem logistycznym. Sprawdź, czy przewóz twoich towarów wymaga zamówienia usługi transportu ponadnormatywnego i zobacz, jak wybrać odpowiedniego partnera logistycznego do tego szczególnego zadania.

Co o transporcie ponadnormatywnym mówi polskie prawo o ruchu drogowym?

Definiując transport ładunków ciężkich i ponadnormatywnych, należy odnieść się do krajowego prawa o ruchu drogowym. To ono (w zależności od państwa) wyjaśnia, kiedy przewóz towarów ciężkich jest transportem ponadnormatywnym. Według polskich regulacji prawnych (Ustawa Prawo o ruchu drogowym z 1997 roku i Ustawa o drogach publicznych z 1985 roku) transport ponadnormatywny dotyczy pojazdów lub zespołów pojazdów, które łącznie z ładunkiem mierzą ponad 16 m długości, 2,5 m szerokości i 4 m wysokości lub ważą więcej niż 42 tony (wliczając wagę kierowcy i paliwa).

Transport ładunków ciężkich i ponadnormatywnych — przykłady

Ładunki wielkogabarytowe to towary o dużych rozmiarach i wadze. Mogą być tylko ciężkie, tylko duże lub jednocześnie przekraczające normy wymiarów i wagi. Dlatego do ich transportu wymagany jest specjalistyczny sprzęt, odpowiednia logistyka, fachowa wiedza oraz znajomość obowiązujących przepisów. Do towarów ciężkich i ponadnormatywnych możemy zaliczyć:

  • sprzęt budowlany, np. koparki lub dźwigi,
  • maszyny przemysłowe (prasy, tokarki),
  • ponadgabarytowe towary konsumpcyjne, tj. duże instrumenty muzyczne,
  • pojazdy,
  • sprzęt rolniczy i górniczy,
  • urządzenia przemysłu naftowego i gazowego,
  • sprzęt przemysłu obronnego,
  • elementy infrastruktury, np. mosty, dźwigi, konstrukcje stalowe.

Wybór odpowiedniego partnera logistycznego

Specjalistyczny sprzęt do przewozu towarów wielkogabarytowych i ciężkich — czy to konieczność?

Kluczowym czynnikiem podczas transportu ponadnormatywnych towarów jest waga i rozmiar ładunku. Tego rodzaju towary wymagają specjalistycznych pojazdów oraz sprzętu do załadunku, przewozu i rozładunku. Dlatego współpraca z firmą logistyczną, która ma zasoby do obsługi takiego ładunku, jest niezbędna. Zanim zdecydujesz się na konkretnego spedytora, sprawdź, czy dysponuje flotą pojazdów wyposażonych w zaawansowany sprzęt do przewozu towarów ponadgabarytowych oraz upewnij się, że posiada niezbędne zezwolenia.

Rodzaje zezwoleń na przewóz towarów wielkogabarytowych

Spedytor deklarujący możliwość przewożenia produktów ponadnormatywnych powinien posiadać odpowiednie zezwolenia na wykonywanie takiego rodzaju transportu. Są to uprawnienia określone w ramach siedmiu kategorii. Dzieli się je ze względu na wymiary pojazdu i nacisk osi. Zezwolenia wydawane są przez odpowiednie  organy — prezydenta miasta, zarządcę drogi, starostę lub GDDKiA (Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad). Pełny wykaz i tabela kategorii zezwoleń i opłat dostępna jest na stronie rządowej GDDKiA.

Ryzyko uszkodzenia ładunków ciężkich i gabarytowych — jak je ograniczyć?

Jednymi z największych wyzwań związanych z transportem towarów ciężkich i ponadnormatywnych jest bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz ryzyko uszkodzenia ładunku podczas transportu. Tego typu towary są często po prostu bardzo wartościowe i nawet niewielka liczba uszkodzeń może skutkować znacznymi stratami. Aby ograniczyć to ryzyko, ważne jest, aby współpracować z firmą logistyczną, która ma doświadczenie w obsłudze ciężkich i wielkogabarytowych ładunków. Jeśli szukasz partnera logistycznego do przewozu towarów normatywnych, wybieraj między firmami, które mają udokumentowane doświadczenie w skutecznym transporcie podobnych towarów i upewnij się, że mają niezbędną wiedzę, aby bezpiecznie przewieźć Twój ładunek i dostarczyć go w miejsce docelowe.

Powierz przewóz ciężkich i ponadnormatywnych towarów profesjonalistom.

Wreszcie, wybierając firmę logistyczną do obsługi ciężkich i ponadnormatywnych towarów, należy wziąć pod uwagę obsługę klienta. Chcesz współpracować z firmą, która zapewni profesjonalny przewóz towarów wielkogabarytowych? Zależy Ci, aby Twój ładunek dotarł do miejsca przeznaczenia na czas i w idealnym stanie? Dobrze trafiłeś! Martalog to z zespół doświadczonych profesjonalistów. Jesteśmy dla Ciebie. Odpowiemy na Twoje pytania i na bieżąco będziemy informować o statusie Twojego transportu. 

Gdzie znaleźć spedytora do transportu ładunków wielkogabarytowych?

Transport ciężkich i ponadnormatywnych towarów może być trudny, ale jeśli wybierzesz odpowiedniego spedytora, Twój ładunek bezpiecznie dotrze we wskazane miejsce. Wystarczy, że wybierzesz firmę z doświadczeniem w obsłudze podobnych towarów, z niezbędnym sprzętem i z pozwoleniami oraz z doskonałą obsługą klienta. Skontaktuj się z nami i sprawdź nasze możliwości w przewozie wielkogabarytowym.

Artykuł Komu i kiedy zlecić transport ładunków ciężkich i ponadnormatywnych? pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Transport odzieży z Chin — co warto wiedzieć https://martasro.eu/transport-odziezy-z-chin/ Mon, 02 Jan 2023 10:01:07 +0000 https://martasro.eu/?p=708 Chiny to najbardziej popularny kierunek importu odzieży, wybierany przez polskich przedsiębiorców. Nic w tym dziwnego. Dobrze przemyślany biznes handlu odzieżą z Chin w Polsce może okazać się bardzo opłacalny. Tylko jak zacząć? Co wiedzieć, by plan importu i sprzedaży ubrań z Chin się powiódł? Dzisiaj odpowiemy na wszystkie pytania związane z transportem odzieży z Państwa …

Artykuł <strong>Transport odzieży z Chin — co warto wiedzieć</strong> pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Chiny to najbardziej popularny kierunek importu odzieży, wybierany przez polskich przedsiębiorców. Nic w tym dziwnego. Dobrze przemyślany biznes handlu odzieżą z Chin w Polsce może okazać się bardzo opłacalny. Tylko jak zacząć? Co wiedzieć, by plan importu i sprzedaży ubrań z Chin się powiódł? Dzisiaj odpowiemy na wszystkie pytania związane z transportem odzieży z Państwa Środka. Zobacz, co warto wiedzieć!

Dlaczego warto sprowadzać odzież z Chin?

Importując odzież z Chin, masz możliwość sprowadzenia dużej ilości towaru. Chińscy producenci oferują niskie ceny za swoje produkty. Co więcej, walczą o klienta, wykorzystując do tego wszelkie możliwe środki — konkurencję cenową, zróżnicowaną jakość produktów i ich szeroki wybór. Chiny to druga, największa gospodarka na świecie, dlatego nic dziwnego w tym, że producenci odzieży mają dostęp do rozwiniętej technologii produkcyjnej, którą szybko można dostosować do obowiązujących trendów. Jeśli obawiasz się, że odzież sprowadzona z Chin będzie złej jakości, pamiętaj o tym, że wśród tak wielu produktów i chińskich fabryk możesz znaleźć zarówno ubrania niskiej, jak i wysokiej jakości. Chiny przodują w produkcji odzieży, choć w ostatnich latach na popularności zyskują także producenci z Wietnamu. Mimo to warto wiedzieć, że jakość odzieży z Chin jest nadal najlepsza w porównaniu z innymi państwami Azji.

O czym pamiętać, sprowadzając ubrania z Chin?

Zanim zaczniesz importować odzież z Chin, powinieneś dokładnie przemyśleć i zaplanować każdy krok. Przede wszystkim wybierz rodzaj transportu. Do wyboru masz spedycję morską i spedycję lotniczą. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do sprowadzania odzieży z Chin i jej sprzedaży w Polsce, Twój biznes może przynieść spodziewany sukces.

Zweryfikuj producenta i produkty, które oferuje.

Jak wspomnieliśmy, w Chinach jest mnóstwo producentów ubrań, od których możesz zakupić towar przeznaczony do importu. W związku z tym bardzo ważne jest, by sprawdzić wybranego producenta, zanim faktycznie dokonasz u niego zamówienia. Upewnij się, że prowadzi legalny biznes i oferuje takie warunki zamówienia, jakich oczekujesz (m.in.: zadowalający termin realizacji, ilość minimalną, optymalne koszty wysyłki). Pamiętaj także o tym, że masz prawo do uzyskania próbek produktów zarówno przed złożeniem zamówienia, jak i w trakcie jego realizacji.

Poznaj obowiązujące prawo.

Zapoznaj się z przepisami dotyczącymi podatków, cła oraz wymaganymi dokumentami. Sprowadzanie odzieży z Chin zawsze wiąże się z obowiązkiem spełnienia pewnych prawnych regulacji. Te są ustalane przez organ techniczny CEN/TC 248 Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego. W przypadku importu odzieży z Chin do Europy nie ma obowiązku posiadania certyfikatów. Istnieją jednak dobrowolne certyfikaty, które świadczą o jakości sprowadzanych ubrań.

Certyfikaty dla odzieży z Chin, potwierdzające jakość importowanych produktów

  • OEKO-TEX — mówi o jakości produktów tekstylnych i włókienniczych. Gwarantuje, że produkty są wolne od szkodliwych substancji. Certyfikat OEKO-TEX jest jednolity na całym świecie.
  • GOTS (Global Organic Textile Standard) — gwarantuje, że produkt nie zawiera materiałów wytworzonych przy użyciu GMO, oraz że wykorzystane do produkcji odzieży włókna są naturalne. 
  • OCS (Organic Content Standard) — weryfikuje zawartość włókien organicznych w produkcie końcowym. 
  • RCS (Recycled Claim Standard) — certyfikat dla ubrań eko, sprawdza włókna pochodzące z recyklingu w produkcie końcowym.

Sprawdź stawki celne na ubrania sprowadzane z Chin.

Aktualne stawki celne na produkty, które chcesz sprowadzać z Chin, sprawdzisz w systemie ISZTAR. Poniżej znajdziesz najbardziej popularne wśród importerów z Chin produkty odzieżowe i ich stawki celne:

  • odzież z bawełny, np. dresy lub ubranka dla niemowląt — 12%,
  • okrycia wierzchnie — 12%,
  • galanteria i wyroby skórzane — 4%,
  • bluzki dzianinowe — 12%,
  • sztuczne futra — 3.2%,
  • plecione nakrycia głowy — 0%.

Odprawa celna — podstawowe informacje dla importerów odzieży z Chin

Odprawa celna przy sprowadzaniu ubrań z Chin to warunek dopuszczenia produktów do obrotu na rynku docelowym. Podczas odprawy celnej będziesz musiał okazać odpowiednie dokumenty — fakturę od eksportera (uwzględniającą wagę netto i brutto towaru) oraz list przewozowy. Poprawność importu odzieży z Chin i możliwość dopuszczenia jej do sprzedaży potwierdza dokument ZC299 (Poświadczone Zgłoszenie Celne), który otrzymasz po pomyślnie przeprowadzonej odprawie celnej.

Transport z Chin — towary podlegające specjalnej kontroli przewozu

Sprowadzając ubrania z Chin, warto wiedzieć, że niektóre produkty podlegają specjalnej kontroli przewozu. Są to np.:

  • artykuły odzieżowe ze skóry wyprawianej,
  • okrycia wierzchnie z wełny lub cienkiej sierści zwierzęcej,
  • odzież ze skór futerkowych,
  • bawełniane rękawiczki dla niemowląt.

Co więcej, import skór z psów i kotów oraz produktów je zawierających na teren Unii Europejskiej jest zakazany, o czym mówi Rozporządzenie (WE) nr 1523/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady.

Etykietowanie produktów odzieży a import z Chin

Etykietowanie produktów włókienniczych importowanych z Chin i sprzedawanych np. w Polsce ma na celu poinformowanie klienta końcowego o materiałach, wykorzystanych do produkcji odzieży. To praktyka obowiązkowa w Unii Europejskiej. Etykieta powinna być wyraźna, trwale przymocowana do produktu i kompletna (z informacjami o składzie, kraju pochodzenia i prawidłowym użytkowaniu).

Sprowadzanie podróbek markowych ubrań z Chin

Jeśli znalazłeś producenta, oferującego „markowe” ubrania z Chin w niezwykle atrakcyjnej cenie, to prawie pewne, że trafiłeś na podróbki. Dlaczego? Po pierwsze sprzedawane w detalu ubrania markowe w Chinach są droższe niż w Europie. Po drugie, każda marka, która decyduje się na produkcję w Chinach, zastrzega sobie prawo do wykorzystywania logo, a każdy wyprodukowany towar musi być dostarczony do magazynu marki (wyjątkiem na sprzedaż oryginalnych produktów w Chinach jest pisemna zgoda właściciela marki, której okazania możesz żądać w takim wypadku). Czy mając to na względzie, nadal myślisz, że to możliwe kupić oryginalne ubrania w absurdalnie niskiej cenie w Chinach? Sprowadzanie podróbek może skończyć się dla Ciebie poniesieniem sporych strat finansowych i kar naniesionych przez Urząd Celny. Twój towar może być także zatrzymany przez Chiński Urząd Celny. Wtedy stracisz podwójnie — pieniądze i produkty, które nabyłeś.

Na koniec pamiętaj, że cały proces importu z Chin, zarówno ubrań, jak i innych produktów możemy Ci maksymalnie ułatwić. Nie musisz nawet zagłębiać się w temat. Wystarczy, że zlecisz nam spedycję z Chin, wybierając jeden z gotowych pakietów. Szczegóły znajdziesz tutaj: import z Chin.

Artykuł <strong>Transport odzieży z Chin — co warto wiedzieć</strong> pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Przewóz towarów wrażliwych na temperaturę https://martasro.eu/przewoz-towarow-wrazliwych-na-temperature/ Thu, 01 Dec 2022 08:29:20 +0000 https://martasro.eu/?p=689 Chcesz sprowadzać towary wrażliwe na temperaturę, np. półprodukty dla azjatyckich restauracji w Polsce, ale nie wiesz, od czego zacząć? W tym artykule znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o przewozie towarów w temperaturze kontrolowanej. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, podczas poszukiwania firmy spedycyjnej, która niewątpliwie będzie jednym z Twoich najważniejszych kontrahentów. Czym jest przewóz towarów …

Artykuł <strong>Przewóz towarów wrażliwych na temperaturę</strong> pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Chcesz sprowadzać towary wrażliwe na temperaturę, np. półprodukty dla azjatyckich restauracji w Polsce, ale nie wiesz, od czego zacząć? W tym artykule znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o przewozie towarów w temperaturze kontrolowanej. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, podczas poszukiwania firmy spedycyjnej, która niewątpliwie będzie jednym z Twoich najważniejszych kontrahentów.

Czym jest przewóz towarów w temperaturze kontrolowanej?

Przewóz towarów w temperaturze kontrolowanej to transport produktów, które wymagają szczególnych warunków — temperatury oraz wilgotności powietrza monitorowanych i utrzymanych na odpowiednim poziomie. Najczęściej odbywa się w niskiej lub ujemnej temperaturze. Do transportu produktów w temperaturze kontrolowanej używa się specjalnych opakowań z materiałów izolujących oraz chłodni lub kontenerów chłodniczych.

Towary wrażliwe na temperaturę — charakterystyka

Do produktów, które wymagają przewozu w temperaturze kontrolowanej, zalicza się przede wszystkim:

  • produkty farmaceutyczne i substancje potrzebne do ich wytworzenia,
  • kwiaty,
  • chemię, np. farby czy kleje,
  • kosmetyki,
  • ziarna zbóż,
  • produkty spożywcze, np. świeże lub mrożone warzywa, mięso i ryby, nabiał, owoce czy alkohole.

Jakie warunki powinien spełnić przewoźnik, by zapewnić bezpieczeństwo towarów wrażliwych na temperaturę podczas ich przewozu?

Odpowiednia flota w przypadku przewozu towarów wrażliwych na temperaturę to podstawa. Spedytor, który świadczy usługi transportu takich towarów, powinien posiadać przystosowane do tego samochody, czyli chłodnie, lub specjalne kontenery chłodnicze. Czy to wystarczy, by zapewnić bezpieczeństwo towarom wrażliwym? Z jednej strony tak, ponieważ środki transportu, utrzymujące odpowiednią temperaturę podczas drogi, zapewniają odpowiednie warunki produktom. Z drugiej strony równie ważna jest bezawaryjność sprzętu spedytora. W przypadku rozszczelnienia lub uszkodzenia utrzymanie wymaganej temperatury będzie niemożliwe, a przewożone towary mogą stracić swoje właściwości. Nietrudno domyślić się, że to będzie wiązało się z ogromnymi startami finansowymi tak dla przewoźnika, jak i jego klienta. Nie bez powodu przewóz towarów wrażliwych na temperaturę jest uznawany za jeden z najbardziej wymagających i skomplikowanych procesów. Tuż obok floty i jej bezawaryjności, spedytorzy muszą pamiętać też o tym, że odpowiednia temperatura przewożenia produktów powinna być zachowana przez całą drogę, jaką pokonują, w tym także w trakcie przeładunku. Dlatego należy jak najbardziej optymalizować trasę i eliminować długie przestoje podczas transportu.

Czym przewozić towary wrażliwe na temperaturę?

Jeśli myślisz o przewozie towarów wrażliwych na temperaturę, powinieneś szukać firmy spedycyjnej, która dysponuje kontenerami lub specjalnymi chłodniami. Jednymi z najpopularniejszych środków transportu towarów wrażliwych na temperaturę (szczególnie w transporcie morskim) są naczepy chłodnicze. To stalowe skrzynie, które nazywa się też reeferami. Wyposażone w agregat chłodniczy mają funkcję regulacji temperatury przy pomocy panela kontrolnego. Są podłączone do sieci elektrycznej statku, a odpowiednie systemy dbają o prawidłową temperaturę i wilgoć w kontenerze. Wśród kontenerów stosowanych do przewożenia towarów wrażliwych na temperaturę znajdują się też tzw. kontenery NOR (Non-Operating-Reefe). W przeciwieństwie do chłodniczych nie mają agregatu. W zamian za to są zbudowane z izolowanych ścian, które utrzymują stałą temperaturę wewnątrz kontenera.

Jakie rozwiązania stosują firmy transportowe, by zapewnić bezpieczny przewóz towarów wrażliwych na temperaturę?

Nieoczekiwane sytuacje zdarzają się w każdej branży, także w spedycyjnej. Dobra firma transportowa za priorytet stawia bezpieczeństwo przewożonych towarów, a co za tym idzie — biznesu swojego klienta. Jest to ważne w przypadku każdego rodzaju przewozu, a szczególnie w przypadku transportu towarów wrażliwych na temperaturę. Tu z pomocą przewoźnikom przychodzi technologia. Czujniki i termometry monitorują temperaturę w ładowni pojazdu. Połączone z wyświetlaczem w kabinie kierowcy dają szansę szybkiej reakcji na wahania temperatury, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość przewożonych towarów.

Jakimi rodzajami transportu można przewozić towary wrażliwe na temperaturę?

Ze względu na popularność kontenerów chłodniczych i chłodni, zasilanych agregatami, mogłoby się wydawać, że produkty wrażliwe na temperaturę można przewozić tylko drogą lądową. Tymczasem okazuje się, że firmy spedycyjne z powodzeniem realizują tak wymagające zlecenia za pomocą:

  • samolotów, umieszczając produkty wrażliwe na temperaturę w styropianowych opakowaniach i schładzając je np. suchym lodem,
  • promów lub specjalnych kontenerowców z możliwością regulacji temperatury, co jest szczególnie ważne, jeśli produkty w trakcie drogi przekraczają różne strefy klimatyczne.

Dlaczego warto zlecić przewóz towarów wrażliwych na temperaturę firmie spedycyjnej?

Jak widzisz, przewóz towarów wrażliwych na temperaturę to wymagający proces. Wiąże się przede wszystkim z nowoczesną, sprawną i specjalistyczną flotą, ale także doświadczeniem i optymalizacją procesów logistycznych. Koszty związane z ewentualnymi stratami, poniesionymi wskutek wyboru nieprofesjonalnej firmy spedycyjnej zdecydowanie nie są warte pozornych oszczędności, które mogą skusić szczególnie początkujących przedsiębiorców. W przypadku przewozu towarów wrażliwych na temperaturę warto zaufać profesjonalistom. Tylko doświadczeni spedytorzy zadbają o Twoje towary i dostarczą je do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie.

Artykuł <strong>Przewóz towarów wrażliwych na temperaturę</strong> pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Co to jest kod CN i jak go ustalić? https://martasro.eu/co-to-jest-kod-cn-i-jak-go-ustalic/ Mon, 17 Oct 2022 11:32:34 +0000 https://martasro.eu/?p=661 Prawo handlowe, nomenklatura i kody celne importowanych produktów — szczególnie początkującym importerom może to spędzać sen z powiek. Zaczynasz działać w handlu międzynarodowym, ale czytając artykuły o tym, co powinieneś wiedzieć, zamiast większej wiedzy, masz coraz większe oczy? Nie wiesz, jak interpretować nomenklaturę kodów celnych? Zastanawiasz się, co to jest kod CN i jak go …

Artykuł Co to jest kod CN i jak go ustalić? pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Prawo handlowe, nomenklatura i kody celne importowanych produktów — szczególnie początkującym importerom może to spędzać sen z powiek. Zaczynasz działać w handlu międzynarodowym, ale czytając artykuły o tym, co powinieneś wiedzieć, zamiast większej wiedzy, masz coraz większe oczy? Nie wiesz, jak interpretować nomenklaturę kodów celnych? Zastanawiasz się, co to jest kod CN i jak go ustalić? Czym różni się kod CN od kodu HS? I czy w ogóle ta wiedza jest Ci potrzebna? Przejdźmy przez to razem! Dzisiaj w przystępny sposób wytłumaczymy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o kodach celnych.

Dlaczego kody celne są ważne dla importerów?

Każdy towar, który przekracza granicę Unii Europejskiej, podlega obowiązkowemu zgłoszeniu celnemu. Dlatego musi zostać odpowiednio określony — przypisany do konkretnej grupy produktów. Dzięki temu możliwe jest ustalenie wysokości cła, podatku i ewentualnych ograniczeń, które dotyczą niektórych importowanych towarów i są uzależnione od prawa obowiązującego w konkretnym kraju. To właśnie kody celne (HS) pozwalają zidentyfikować produkt i obliczyć dla niego odpowiednie cło. Warto na bieżąco sprawdzać kody towarów, ponieważ zarówno one, jak i stawki celne ulegają ciągłym aktualizacjom. Znajomość kodu celnego importowanego towaru pozwala oszacować koszty importu i przyspiesza cały proces.

Gdzie znajduje się identyfikacja celna importowanych towarów?

W ponad 200 krajach obowiązuje jednolity system kodów towarowych. Światowa Organizacja Celna (WCO) stworzyła na potrzeby handlu międzynarodowego Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów (z angielskiego Harmonized Commodity Description and Coding System, w skrócie Harmonized System — HS), który obejmuje ponad 5000 grup towarów i określa kod celny dla każdego z nich. System HS jest elementem Zintegrowanej Taryfy Wspólnot Europejskich (zbiór TARIC), która zawiera 21 sekcji i 99 działów produktów.

Kod celny HS — co warto wiedzieć?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym jest kod CN, niezbędne jest wytłumaczenie pojęcia kodu celnego HS, który znajduje się w zharmonizowanym systemie HS. Kod HS składa się z sześciu cyfr. Pierwsze dwie wskazują sekcję towaru, następna para cyfr oznacza dział sekcji, a dwie ostatnie określają podpozycję kategorii towaru. 

Czy będąc importerem towarów z Chin, możesz samodzielnie określić kod HS sprowadzanych produktów? 

Oczywiście, że tak. Warto jednak pamiętać, że niezbędne do tego są odpowiednie informacje o towarze, którymi dysponuje producent (w szczególności o jego składzie, przeznaczeniu i procesu wytwarzania). Poza tym system HS jest bardzo rozbudowany. Zawiera sporo szczegółów i uwag do sekcji oraz działów towarów. Wykorzystuje się w nim fachowe nazewnictwo, a nie ukrywajmy — jeśli zaczynasz pracować w handlu międzynarodowym, może sprawiać to sporo trudności, a tym samym wydłużać proces importu.

Czym jest kod CN?

Dlaczego musiałeś wcześniej poznać termin kodu celnego HS? Ponieważ jest on podstawą kodu CN. Kod Nomenklatury Scalonej (z angielskiego Combined Nomenclatue), bo tak nazywa się kod CN, to usystematyzowana klasyfikacja, porządkująca importowane towary. Obowiązuje na terenie Unii Europejskiej i ma na celu określenie stawki cła, a dodatkowo służy celom statystycznym. Kod CN składa się z ośmiu cyfr i jest rozszerzeniem kodu HS. Pierwsze sześć  cyfr odpowiada kodowi HS, dodatkowe dwie uściślają kategorię danego produktu na obszarze celnym. Za Nomenklaturę Scaloną odpowiada Komisja Europejska. Jeszcze do roku 2020 w Polsce obowiązywała Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU). Obecnie została zastąpiona przez Nomenklaturę Scaloną.

Jak ustalić kod CN?

Zintegrowana Taryfa Celna Wspólnot Europejskich (TARif Intégré Communautaire, w skrócie TARIC) zawiera kody, porządkujące produkty. Każdy towar w zbiorze TARIC jest określany dziesięcioma lub jedenastoma cyframi. Jak możesz się domyślać, pierwsze sześć z nich odpowiada kodowi HS towaru, z kolei pierwsze osiem — kodowi CN. Ostatnie dwie lub trzy cyfry kodu w TARIC to informacje o środkach ochrony, które obowiązują przy danym produkcie. Zaliczamy do nich m.in.:

  • ograniczenia,
  • limity ilościowe,
  • zakazy przywozu lub wywozu.

Jak czytać kod TARIC?

Interpretacja kodu TARIC, a tym samym kodu CN i HS, może na początku wydawać się skomplikowana. Aby nieco to ułatwić, pokażemy Ci, co oznaczają poszczególne cyfry kodów.

  • Pierwsza grupa dwóch cyfr kodu TARIC oznacza jedną z 21 sekcji towarów.
  • Druga i trzecia cyfra wskazują dział danej sekcji.
  • Kolejna dwucyfrowa grupa, która stanowi jednocześnie ostatnie cyfry kodu HS to podpozycja kategorii towaru.
  • Cyfry siódma i ósma (podpozycja CN) to dalsza część identyfikacji typu towaru.
  • Ostatnie cyfry z dziesięciu lub jedenastu kodu TARIC określają środki ochronne na obszarze celnym UE.

System ISZTAR4 — ustalanie kodu CN przez polskich przedsiębiorców

Klasyfikacja produktów TARIC ma swój polski odpowiednik, z którego warto korzystać, jeśli jesteś przedsiębiorcą importującym towary np. z Chin do Polski. Jest nim Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR4. To intuicyjna wyszukiwarka, która pozwala sklasyfikować dany towar. Znajdziesz w niej podstawowe informacje o importowanych produktach, tj.:

  • kod CN,
  • nomenklatura,
  • stawki celne,
  • podatki (w tym VAT i akcyzy),
  • odniesienia do obowiązków importera,
  • informacje o dokumentach niezbędnych do sprowadzenia danego towaru

Jak oszacować koszty importu?

Jak widzisz, znajomość kodu CN importowanych produktów ma duże znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa importu, ale także dla oszacowania kosztów, jakie w związku z nim poniesiesz. Oczywiście to nie jedyna zmienna, która wpływa na końcową cenę sprowadzenia towaru zza granicy. Chcesz oszacować swoje koszty? Szukasz najbardziej opłacalnego sposobu transportu produktów? Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora online do wyceny transportu i nie daj się zaskoczyć cenom!

Artykuł Co to jest kod CN i jak go ustalić? pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Na czym polega transport intermodalny? https://martasro.eu/na-czym-polega-transport-intermodalny/ Sat, 01 Oct 2022 13:10:58 +0000 https://martasro.eu/?p=650 To najszybciej rozwijający się rodzaj przewozu towarów. Opłacalny zarówno dla przedsiębiorców, jak i odbiorców końcowych. Minimalizujący szkodliwość dla środowiska. Transport intermodalny, bo o nim mowa, ma więcej zalet, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego i kiedy warto korzystać z transportu kombinowanego? Przekonaj się! Co to jest transport intermodalny? Ideą transportu intermodalnego (inaczej kombinowanego) jest przewóz towarów …

Artykuł Na czym polega transport intermodalny? pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
To najszybciej rozwijający się rodzaj przewozu towarów. Opłacalny zarówno dla przedsiębiorców, jak i odbiorców końcowych. Minimalizujący szkodliwość dla środowiska. Transport intermodalny, bo o nim mowa, ma więcej zalet, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego i kiedy warto korzystać z transportu kombinowanego? Przekonaj się!

Co to jest transport intermodalny?

Ideą transportu intermodalnego (inaczej kombinowanego) jest przewóz towarów przy pomocy jednej jednostki ładunkowej na całej trasie różnymi gałęziami transportu — samochodem, koleją i drogą morską. 

W praktyce oznacza to, że towar nie jest przeładowywany w trakcie zmiany sposobu przewożenia. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych jednostek ładunkowych, np. kontenera, naczepy samochodowej lub wymiennego nadwozia, nie ma potrzeby rozładowywania przewożonego towaru i ponownego załadowywania go np. ze statku na samochód ciężarowy. 

Trasa transportu intermodalnego powinna być planowana w optymalny sposób. Dlatego najczęściej na jej najdłuższych odcinkach wykorzystuje się transport kolejowy, który jest bardziej ekonomiczny niż drogowy. Z kolei w przypadku początku i końca trasy najpopularniejszym sposobem transportu jest drogowy, ponieważ samochody ciężarowe mogą dotrzeć w niemalże każde miejsce.

Transport intermodalny — charakterystyka

Intermodal musi spełniać specjalne wymogi, aby został uznany za transport kombinowany. Najważniejsze z nich to:

  • konieczność wykorzystania przynajmniej dwóch rodzajów środku transportu, np. kolejowy i drogowy,
  • przewożenie towaru w jednej jednostce ładunkowej, którą może być kontener lub specjalistyczna naczepa,
  • odpowiedzialność jednej firmy transportowej za wszystkie etapy transportu intermodalnego,
  • wcześniejsze przygotowanie infrastruktury, która umożliwi transport kombinowany, np. w postaci suwnic i dźwigów, dzięki którym możliwe będzie transportowanie całego ładunku na statek lub samochód ciężarowy, bez konieczności przeładunku zawartości kontenera czy naczepy.

Rodzaje transportu intermodalnego

Transport intermodalny można podzielić ze względu na wykorzystywane środki transportu, rodzaj użytych jednostek ładunkowych oraz zasięg trasy przewozu kombinowanego.

Środki transportu w przewozie intermodalnym

Ze względu na charakter środków transportu wyróżniamy przewozy:

  • lądowo-morskie,
  • szynowo-drogowe,
  • lądowo-promowe.

Rodzaje transportu kombinowanego a zasięg trasy

Transport intermodalny sklasyfikowany względem zasięgu może być:

  • krajowy,
  • międzynarodowy,
  • kontynentalny,
  • międzykontynentalny.

Rodzaje transportu intermodalnego ze względu na jednostki ładunkowe 

Ostatnią istotną klasyfikacją transportu intermodalnego jest ta, uwzględniająca rodzaj jednostek ładunkowych. I tak wyróżniamy:

  • transport bimodalny, wykorzystujący specjalną naczepę siodłową samochodu ciężarowego jako wagon w transporcie kolejowym,
  • modalohr — zautomatyzowany system ze specjalnymi wagonami, wyposażonymi w platformę obrotową,
  • tzw. system ruchomej drogi, który polega na przewozie pojazdów z załadunkiem na wagonach niskopodwoziowych,
  • piggyback, czyli transport „na barana”, podczas którego kontenery lub naczepy są przewożone w specjalnych wagonach kolejowych.

Zalety transportu intermodalnego

  • Zmniejszone koszty transportowe ze względu na brak opłat związanych z przeładunkiem towaru.
  • Niższa emisja dwutlenku węgla.
  • Mniejsze ryzyko uszkodzenia i kradzieży towarów.
  • Towar dociera do miejsca docelowego szybciej i w wyznaczonym terminie.
  • Możliwość przewożenia w jednym kontenerze ładunku ważącego 26 ton.
  • Optymalizacja całego procesu transportu.

Wady transportu kombinowanego

Jedną z podstawowych kwestii, budzących wątpliwość w przypadku transportu intermodalnego jest bezsprzecznie kosztowna, specjalistyczna infrastruktura, umożliwiająca przenoszenie wielotonowego ładunku np. z samochodu ciężarowego na statek. Bez specjalnych suwnic lub dźwigów, transport jednostki ładunkowej podczas różnych etapów tras intermodalu będzie niemożliwy.

Transport intermodalny a multimodalny — różnice

O ile zarówno transport intermodalny, jak i multimodalny charakteryzuje się wykorzystaniem przynajmniej dwóch rodzajów środków transportu, o tyle istnieje między nimi jedna, zasadnicza różnica. Polega na tym, że w przypadku transportu multimodalnego, ładunek nie musi pokonywać całej trasy w jednej jednostce ładunkowej. Może być przeładowywany w zależności od charakteru transportu — kolei czy samochodu ciężarowego. W przeciwieństwie do niego transport intermodalny odbywa się przy wykorzystaniu jednej jednostki ładunkowej na całej trasie, niezależnie od rodzaju transportu, jaki jest stosowany.

Czy transport intermodalny się opłaca?

Transport intermodalny, ze względu na liczne zalety, jest jednym z najbardziej opłacalnych rodzajów przewozu towarów, chętnie wykorzystywanym przez duże przedsiębiorstwa. Stoi za tym przede wszystkim redukcja kosztów związanych z transportem, ale też minimalizowanie szkodliwości dla środowiska. Nic więc dziwnego, że transport kombinowany z roku na rok zyskuje ogromną popularność i staje się bardzo doceniany przez przedsiębiorców działających globalnie, szczególnie w przypadku transportu towarów z Chin. 

Co więcej, ze względu na konkurencyjne ceny przewozu towarów transportem intermodalnym, ta usługa jest też asem w rękawie firm spedycyjnych. To skomplikowany łańcuch dostaw, niewątpliwie związany z koniecznością odpowiedniego zaplecza logistycznego, ale w rezultacie świadczy o profesjonalizmie, elastyczności i ciągłym rozwoju spedytorów. A to jedne z najważniejszych cech, jakie powinna posiadać dobra firma przewozowa.

Artykuł Na czym polega transport intermodalny? pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Przewóz kabotażowy — co to jest? https://martasro.eu/przewoz-kabotazowy-co-to-jest/ Sat, 01 Oct 2022 13:10:31 +0000 https://martasro.eu/?p=648 Przewóz kabotażowy to szczególny rodzaj transportu drogowego, z którego korzystają przewoźnicy świadczący usługi międzynarodowe. Mimo niedawnych nowelizacji prawnych nadal jest sposobem na optymalizację tras, kosztów i całego procesu logistycznego. Dzisiaj dowiesz się, czym charakteryzuje się przewóz kabotażowy. Poznasz zasady obowiązujące w kabotażu i przekonasz się o jego zaletach dla środowiska i biznesów TSL. Na czym …

Artykuł Przewóz kabotażowy — co to jest? pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Przewóz kabotażowy to szczególny rodzaj transportu drogowego, z którego korzystają przewoźnicy świadczący usługi międzynarodowe. Mimo niedawnych nowelizacji prawnych nadal jest sposobem na optymalizację tras, kosztów i całego procesu logistycznego. Dzisiaj dowiesz się, czym charakteryzuje się przewóz kabotażowy. Poznasz zasady obowiązujące w kabotażu i przekonasz się o jego zaletach dla środowiska i biznesów TSL.

Na czym polega kabotaż?

Według definicji kabotaż to przewóz towarów między dwoma punktami na obszarze tego samego państwa z użyciem pojazdu zarejestrowanego w innym kraju. Przykład? Wyobraź sobie, że chcesz przetransportować produkty zamówione u niemieckiego producenta do innego punktu w Niemczech, np. magazynu. Zlecasz przewóz polskiej firmie spedycyjnej. Ta może powierzyć przewóz Twoich produktów swojemu kierowcy, który jest już na terytorium Niemiec. Jeśli rozładował towar z przewozu międzynarodowego (na trasie Polska-Niemcy), może np. w drodze powrotnej do kraju przewieźć Twoje towary w ramach kabotażu.

Czym charakteryzuje się przewóz kabotażowy?

  1. Transport kabotażowy to usługa tymczasowa.
  2. Przewoźnik, dokonujący transportu kabotażowego pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,5 do 3,5 tony musi posiadać licencję wspólnotową (uprawnienie do wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego). Z kolei prawo zobowiązuje kierowcę transportu kabotażowego, który jest obywatelem państwa spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego do posiadania świadectwa kierowcy
  3. Przewóz kabotażowy rozpoczyna się po transporcie międzynarodowym. Wróćmy na chwilę do naszego przykładu. Ciężarówka, jadąca z Polski, by przetransportować Twoje produkty na terenie Niemiec, nie może być pusta. Powinna przewozić towar do Niemiec, zanim będzie wykorzystana do realizacji Twojego zlecenia. Przy tym warto zaznaczyć, że sam przewóz produktów z Polski do Niemiec to transport międzynarodowy, nie kabotaż. Ten odbywa się dopiero po całkowitym lub częściowym rozładunku towarów przywiezionych z Polski.
  4. Kabotaż jest realizowany przez ten sam pojazd, który wykonywał transport międzynarodowy.
  5. Jednym z najważniejszych ograniczeń jest ilość przewozów możliwych do wykonania w ramach kabotażu po jednym transporcie międzynarodowym. Taki kabotaż może odbyć się maksymalnie trzy razy w jednym państwie. Przy czym ostatni rozładunek powinien odbyć się w ciągu 7 dni od chwili rozładowania ciężarówki z transportu międzynarodowego (np. z Polski do Niemiec).
  6. Ładunki przewozów kabotażowych nie mogą być przedmiotem handlu zagranicznego czy spedycji międzynarodowej.

Rodzaje przewozu kabotażowego

Ze względu na miejsce realizacji transportu kabotażowego możliwy jest:

  • transport kabotażowy w kraju Unii Europejskiej, w którym nastąpił rozładunek przewozu międzynarodowego,
  • kabotaż w innych państwach członkowskich UE niż kraj rozładunku międzynarodowego. W tym przypadku możliwy jest jeden transport kabotażowy w kraju sąsiadującym, który musi odbyć się w ciągu trzech dni od daty wjazdu na terytorium danego państwa.

Jakie dokumenty są potrzebne do transportu kabotażowego?

Przewoźnik powinien mieć kompletne dokumenty, uprawniające go do wykonania transportu międzynarodowego i kabotażowego, czyli:

  • międzynarodowy list przewozowy,
  • konosament dla każdego przewozu kabotażowego.

Transport kabotażowy — zalety

Kabotaż służy przede wszystkim optymalizacji całego procesu dostawy i minimalizowaniu kosztów transportu. Dzięki tej formie przewozu możliwe jest zniwelowanie tzw. pustych przebiegów, czyli kursów bez ładunku. Przewoźnik może podjąć dodatkowy przewóz kabotażowy np. w drodze powrotnej do kraju, w którym ma siedzibę. Wpływa to na lepsze zarządzanie czasem pracy kierowcy i (co szczególnie ważne) ograniczenie negatywnego wpływu branży TSL na środowisko naturalne, poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Możliwość  ograniczenia kosztów związanych z przewozem międzynarodowym wpływa także na konkurencyjną cenę, jaką przewoźnik może zaoferować klientom.

Przewóz kabotażowy a transport kombinowany

Zanim przedstawimy związek transportu kabotażowego z kombinowanym, wytłumaczymy Ci, czym jest ten drugi. Transport kombinowany ma miejsce, kiedy przewóz towarów wymaga zastosowania kilku środków transportu. Ostatnią lub pierwszą część transportu kombinowanego (nieprzekraczającą 150 km) stanowi transport drogowy, który od lutego 2022 może być traktowany na zasadach podobnych do kabotażu. Te z kolei mogą różnić się w zależności od przepisów obowiązujących w państwie UE, na którego terytorium odbywa się transport kombinowany.

Regulacje prawne transportu kabotażowego i możliwe kary

Kabotaż w Unii Europejskiej reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1072/2009 z dnia 21 października 2009 r. Zgodnie z rozporządzeniem, za naruszenie przepisów europejskich dotyczących kabotażu grozi m.in.:

  • grzywna,
  • odebranie licencji wspólnotowej,
  • zawieszenie lub odebranie świadectwa kierowcy.

Warto pamiętać, że dopełnieniem unijnych przepisów są regulacje poszczególnych państw członkowskich. Za ich naruszenie lub nielegalny kabotaż grożą surowe kary. Jednym z najpopularniejszych kierunków transportowych w Polsce są Niemcy, a to właśnie tam np. uchybienia w dokumentacji skutkują grzywną nie tylko dla firmy transportowej, ale i dla samego kierowcy. Z kolei we Francji inspekcja drogowa może zatrzymać samochód do czasu wyjaśnienia podejrzenia złamania przepisów. W skrajnych przypadkach firma transportowa może dostać zakaz kabotażu na terenie Francji.

Nowe przepisy kabotażowe — o czym pamiętać?

Od 21 lutego 2022 roku obowiązują nowe zasady transportu kabotażowego. Regulują je przepisy Pakietu Mobilności, które mówią, że:

  • nie można wykonywać przewozów kabotażowych tym samym pojazdem w tym samym państwie członkowskim Unii Europejskiej przez 4 dni od zakończenia w nim kabotażu,
  • po dopuszczonych prawnie trzech przewozach kabotażowych musi nastąpić 4-dniowa przerwa (cooling-off period), udokumentowana przez przewoźnika np. listem przewozowym.

Artykuł Przewóz kabotażowy — co to jest? pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę spedycyjną? https://martasro.eu/na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-firme-spedycyjna/ Fri, 02 Sep 2022 12:49:16 +0000 https://martasro.eu/?p=638 Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę spedycyjną? To pytanie zadaje sobie każdy, kto poszukuje logistycznego partnera biznesowego. Najlepszym miejscem do znalezienia odpowiedzi wydaje się sieć, choć i surfując w internecie, można trafić na sprzeczne informacje. Niektóre źródła podają, że znalezienie profesjonalnego spedytora to nie lada wyzwanie. Inne wskazują, że nie ma w tym nic prostszego. …

Artykuł <strong>Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę spedycyjną?</strong> pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę spedycyjną? To pytanie zadaje sobie każdy, kto poszukuje logistycznego partnera biznesowego. Najlepszym miejscem do znalezienia odpowiedzi wydaje się sieć, choć i surfując w internecie, można trafić na sprzeczne informacje. Niektóre źródła podają, że znalezienie profesjonalnego spedytora to nie lada wyzwanie. Inne wskazują, że nie ma w tym nic prostszego. My postanowiliśmy poddać to Twojej ocenie. Czy łatwo jest znaleźć dobrego kontrahenta, który sprawnie sprowadzi produkty z Chin? To zależy. Ale tylko od tego, czy wiesz, czemu warto się przyjrzeć, przeglądając oferty poszczególnych spedytorów. Co w takim razie jest istotne? Sprawdź!

Upewnij się, że spedytor działa legalnie

Zanim skontaktujesz się z konkretną firmą spedycyjną i poprosisz o przedstawienie oferty, sprawdź, czy spedytor działa legalnie. To podstawa przy zawieraniu jakichkolwiek umów z kontrahentami. Jak to zweryfikować? Najprostszym i najszybszym sposobem jest wyszukanie firmy spedycyjnej w CEIDG — Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To rządowa strona dla przedsiębiorców i ich klientów. Wystarczy, że znasz nazwę firmy, którą chcesz sprawdzić w systemie, a w kilka sekund dostaniesz potwierdzenie o legalności jej działania.

Sprawdź uprawnienia firmy spedycyjnej

Równie ważne, co legalność działania, jest posiadanie przez firmę spedycyjną specjalnej licencji na wykonywanie działalności w zakresie spedycji. Bez niej realizowanie usług transportowych jest niemożliwe. Nie cena, a bezpieczeństwo towarów i pewność terminowej dostawy powinny być dla Ciebie priorytetem. Dlatego tak ważne jest zlecenie spedycji profesjonalnemu przewoźnikowi. Może wydawać się oczywiste, że firma, która widnieje w CEIDG, jako świadcząca usługi spedycyjne, ma licencję na wykonywanie takiej działalności. W praktyce okazuje się, że wcale nie musi tak być.

Zweryfikuj, czy możliwości spedytora są dopasowane do Twoich potrzeb

Warto podkreślić, że nie każda firma spedycyjna świadczy takie same usługi. Może okazać się, że przewoźnik, z którym chciałbyś podjąć współpracę, działa tylko na terenie Unii Europejskiej, a sprowadzenie towarów z Chin za jego pośrednictwem będzie po prostu niemożliwe. Dlatego dobrze odpowiednio wcześnie sprawdzić (np. na stronie internetowej spedytora) m.in.:

  • czy oferuje usługę przewozu ładunku, jaki chcesz sprowadzić (np. transport  pełnokontenerowy, drobnicowy lub towarów niebezpiecznych) i czy dysponuje niezbędnymi do tego środkami, np. samochodami chłodniczymi,
  • na jakim terytorium działa,
  • czy ma ograniczenia ilościowe związane z pojedynczym zleceniem.

Poznaj dokładny zakres usług spedytora

Ta wiedza będzie Ci potrzebna, by dokładnie oszacować koszty związane z przewozem towarów. Poza tym zyskasz pewność tego, kto ponosi odpowiedzialność za poszczególne etapy transportu — Ty, czy wybrany przez Ciebie spedytor. Profesjonalne firmy spedycyjne kompleksowo organizują przewóz towarów, oferując:

  • przejęcie odpowiedzialności za towar klienta,
  • dobór odpowiedniego środka transportu do rodzaju przewożonego ładunku,
  • dopilnowanie niezbędnej dokumentacji i procedur celnych,
  • stały kontakt z klientem,
  • ubezpieczenie przesyłki,
  • możliwość magazynowania towarów w sposób odpowiedni dla ich rodzaju.

Doświadczenie ma znaczenie

Długoletnia obecność firmy na rynku, nie tylko w branży transportowej, to niewątpliwie spory atut. Kilkunastoletnie doświadczenie to jasny sygnał — „Wiemy, co robimy, znamy się na tym i mało co jest nas w stanie zaskoczyć”. Jeśli spedytor może się tym pochwalić, taką informację na pewno znajdziesz na jego stronie internetowej. Możesz również zasięgnąć języka na branżowych portalach, gdzie warte uwagi firmy spedycyjne, są polecane przez innych.

Nowoczesna technologia i flota to podstawa sprawnej komunikacji i terminowej realizacji usługi

Profesjonalny spedytor powinien móc się pochwalić nie tylko tym, co oczywiste, czyli niezawodną i nowoczesną flotą. Dzisiaj ogromne znaczenie ma także sprawna komunikacja, łączenie kwestii spedycji, transportu i logistyki (TSL) oraz optymalizacja każdego zlecenia. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej technologii — narzędziom i urządzeniom do planowania oraz obserwacji przewozu towarów, z których korzystają idące z duchem czasu firmy spedycyjne.

Wyszkolona kadra kluczem do sukcesu

Jak przekonać się o tym, że obsługa twojego zlecenia będzie na najwyższym poziomie? Pierwszym i najłatwiejszym sposobem jest zapoznanie się z opiniami innych klientów w Internecie. Drugim, nawet bardziej skutecznym, jest bezpośredni kontakt z firmą. Może okazać się, że już samo wykonanie telefonu zniechęci Cię lub wręcz przeciwnie, pozytywnie nastawi do skorzystania z usługi spedytora. Zwróć uwagę na czas oczekiwania na linii, podejście do Twojej sprawy pracownika, z którym rozmawiasz — to, jak szybko i precyzyjnie jest w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania. Taka rozmowa to też świetna okazja, by zweryfikować inne kwestie, które nadal budzą Twoje wątpliwości, jak np. posiadanie licencji czy dopasowanie rodzaju usług spedytora do Twoich potrzeb.

Porównaj oferty kilku firm spedycyjnych

Ostatnia, ale nie mniej ważna kwestia — ceny oferowane przez poszczególnych spedytorów. W przypadku międzynarodowego transportu towarów wybór firmy spedycyjnej, która daje najniższą cenę, nie jest najlepszym rozwiązaniem. W końcu zależy Ci na bezpiecznym i terminowym dostarczeniu przesyłki pod wskazany adres. Jeśli spedytor oferuje Ci absurdalnie niską cenę, w Twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Co radzimy? Kiedy już wybierzesz kilka firm spedycyjnych, które odpowiadają Twoim oczekiwaniom, porównaj oferty. Skorzystaj z kalkulatora online do wyceny transportu lub poproś o indywidualny kosztorys. Dopytaj o szczegóły oferty. Dopiero wtedy, z kompletem niezbędnych informacji, będziesz w stanie podjąć najlepszą i najbardziej opłacalną decyzję dla swojego biznesu.

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z tym wpisem już wiesz, na co zwrócić uwagę wybierając firmę spedycyjną. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu!

Artykuł <strong>Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę spedycyjną?</strong> pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Transport drobnicowy — co to jest, ile kosztuje i kiedy się opłaca https://martasro.eu/transport-drobnicowy-co-to-jest/ Fri, 19 Aug 2022 08:01:31 +0000 https://martasro.eu/?p=631 Czy można prowadzić dochodowy, choć mały biznes w Polsce, sprzedając towary z Chin? Oczywiście, że tak! Warunkiem jest odpowiednie zaplecze logistyczne i wybór najlepszego rodzaju transportu takich produktów. Jednym z najbardziej opłacalnych jest transport drobnicowy. Co to jest? Kto najchętniej z niego korzysta? Jakie są wady i zalety transportu drobnicowego? I kiedy jest koniecznością? Przygotowaliśmy …

Artykuł Transport drobnicowy — co to jest, ile kosztuje i kiedy się opłaca pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Czy można prowadzić dochodowy, choć mały biznes w Polsce, sprzedając towary z Chin? Oczywiście, że tak! Warunkiem jest odpowiednie zaplecze logistyczne i wybór najlepszego rodzaju transportu takich produktów. Jednym z najbardziej opłacalnych jest transport drobnicowy. Co to jest? Kto najchętniej z niego korzysta? Jakie są wady i zalety transportu drobnicowego? I kiedy jest koniecznością? Przygotowaliśmy krótki przewodnik, dzięki któremu sprawdzisz, czy to rozwiązanie dla Ciebie. 

Transport drobnicowy — co to jest?

Transport drobnicowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dystrybucji towarów, głównie wśród mniejszych przedsiębiorców. Zalicza się do niego przewóz różnego rodzaju produktów o niewielkich rozmiarach i masie oraz zróżnicowanych kształtach. 

W przypadku spedycji morskiej drobnica jest znana pod pojęciem LCL — less than container load, co oznacza „mniej niż ładowność kontenera”, z kolei w transporcie drogowym używa się określenia LTL (less than truckload), czyli „mniej niż ładowność ciężarówki”. Te nazwy wyraźnie wskazują jedną z głównych cech charakterystycznych transportu drobnicowego — są nim przesyłki, które nie zajmują całej przestrzeni kontenera lub samochodu, który ma je przewozić. Ze względu na to podczas transportu drobnicowego praktykuje się tzw. jednostkowanie, czyli łączenie przesyłek od różnych nadawców i do różnych odbiorców w jeden ładunek, np. na palecie. Dzięki temu lepiej wykorzystuje się przestrzeń ładunkową.

Jaki związek ma praca kuriera z transportem drobnicowym?

Zarządzanie przestrzenią transportową (odpowiednie rozmieszczenie towarów) jest szczególnie ważne w przypadku transportu drobnicowego. To konieczne po pierwsze ze względu na maksymalne i ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni np. kontenera oraz ułatwienie rozładunku poszczególnych produktów u konkretnych odbiorców. 

Z drugiej strony nie mniej ważne jest też zabezpieczenie towaru drobnicowego, który ze względu na zróżnicowanie jest bardziej narażony na uszkodzenie niż np. jednakowy, umieszczony na kilku paletach. 

Biorąc pod uwagę logistykę transportu drobnicowego, można porównać go do przewozu paczek przez kuriera. Przesyłki na samochodzie kurierskim to drobnica — mają różnych nadawców i odbiorców. Są relatywnie niewielkie, a ich rozmieszczenie jest ważne dla sprawnego rozładunku i ma wpływ na czas, w jakim zostaną dostarczone.

Przykłady towarów drobnicowych

Towar drobnicowy to gotowe produkty przeznaczone do sprzedaży oraz półprodukty umieszczone np. w skrzyniach, beczkach czy workach lub przewożone bez opakowań. Najczęściej tego typu rodzajem transportu dostarcza się:

  • żywność,
  • kosmetyki,
  • odzież,
  • elektronikę.

O ile transport drobnicowy wyróżnia się dużą dowolnością i swobodą przewożenia towarów, o tyle nie wszystko można w ten sposób przesyłać. Zgodnie z prawem, transportem drobnicowym nie dostarczymy towarów, które muszą być przewożone w specjalnych warunkach. Są to w szczególności:

  • wyroby farmaceutyczne i jubilerskie,
  • towary z krótkim terminem ważności,
  • zwierzęta,
  • żywe rośliny,
  • materiały wybuchowe,
  • broń,
  • papiery wartościowe.

Pakowanie transportu drobnicowego — czy to ma znaczenie?

Odpowiednie oznakowanie i spakowanie towaru drobnicowego odgrywa kluczową rolę w przypadku tego rodzaju transportu. Opakowania drobnicy:

  • zabezpieczają ładunek,
  • ułatwiają magazynowanie oraz załadunek i rozładunek towaru,
  • pozwalają szybko zidentyfikować nadawcę i odbiorcę przesyłki,
  • umożliwiają odpowiednie jednostkowanie.

Jak oznacza się opakowania towaru drobnicowego?

Dzięki odpowiedniemu oznakowaniu towaru drobnicowego łatwo jest zlokalizować konkretne przesyłki i dobrze zaplanować ich rozmieszczenie oraz transport. W dobrze widocznym miejscu na opakowaniach umieszcza się znaki:

  • zasadnicze, które wskazują na zawartość,
  • informacyjne, przedstawiające cechy towaru,
  • ostrzegające przed niebezpieczeństwem, np. w przypadku towarów łatwopalnych,
  • manipulacyjne — informujące o sposobie obchodzenia się z towarem (najczęściej są to znaki, mające na celu chronić produkt przed potłuczeniem).

Transport drobnicowy — wady i zalety

Transport drobnicowy to jeden z najlepszych rodzajów transportu niewielkich przesyłek. Dlaczego mali przedsiębiorcy cenią sobie ten rodzaj dystrybucji?

  • Wyróżnia się niską ceną.
  • Daje możliwość dopasowania ilości zamawianego towaru do potrzeb, co minimalizuje problem zalegania produktów na magazynie.
  • Mogą z niego skorzystać nawet najmniejsi, lokalni przedsiębiorcy.
  • Cechuje się dużą płynnością i dowolnością w wyborze terminu dostawy.
  • Nie ma określonej minimalnej ilości przewożonego towaru.

Mimo to warto wspomnieć także o jego wadach, które dobrze mieć na uwadze, szczególnie kiedy zależy nam na szybkim transporcie towarów. Są to przede wszystkim:

  • długi czas dostawy ze względu na skomplikowany proces organizacji załadunku drobnicy,
  • szczególne narażenie na uszkodzenie towaru, ponieważ w jednym kontenerze przewożone są przesyłki o różnych kształtach, wagach i rozmiarach,
  • brak pewności pełnego wykorzystania przestrzeni załadunkowej, co jest nieekonomiczne.

Kiedy transport drobnicowy się opłaca?

  • Gdy dokonujemy małych zamówień towarów.
  • Jeśli odbiorcy produktów są rozproszeni
  • Gdy nie mamy własnej floty transportowej.
  • Ciężko jest oszacować popyt na dany towar i bezpieczniej jest zamówić mniejszą ilość.
  • Nie dysponujemy powierzchnią magazynową.
  • Zamawiamy produkty o krótkiej dacie ważności.

Ile kosztuje transport drobnicowy?

Na cenę transportu drobnicowego ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych z nich należą m.in.: waga, rozmiar przesyłki i droga, jaką ma pokonać, zanim zostanie dostarczona do miejsca docelowego. 

Biorąc pod uwagę szczególne narażenie drobnicy na uszkodzenie, warto też zadbać o dodatkowe ubezpieczenie towaru. Chcesz poznać dokładny koszt transportu drobnicowego towaru z Chin? Zastanawiasz się, czy to faktycznie najbardziej opłacalny sposób przewozu Twoich produktów? Porównaj warunki dostaw! Skorzystaj z naszego prostego narzędzia. Intuicyjny kalkulator online do wyceny transportu oszacuje koszty, jakie poniesiesz w związku z importem produktów i pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję dla Twojego międzynarodowego biznesu!

Artykuł Transport drobnicowy — co to jest, ile kosztuje i kiedy się opłaca pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Co to jest Bill of Lading? Sprawdź, co dobrze wiedzieć o morskim liście przewozowym. https://martasro.eu/co-to-jest-bill-of-lading/ Mon, 25 Jul 2022 10:49:07 +0000 https://martasro.eu/?p=619 Mówi się, że Bill of Lading (BOL, B/L) to najważniejszy dokument w transporcie morskim. Pełna zgoda, ale dlaczego jest tak istotny? Jakie rodzaje konosamentu warto znać? I co zrobić w przypadku, kiedy zgubimy morski list przewozowy? Na wszystkie pytania związane z dokumentem, bez którego morski transport Twoich towarów z Chin się nie odbędzie, odpowiadamy w …

Artykuł <strong>Co to jest Bill of Lading? Sprawdź, co dobrze wiedzieć o morskim liście przewozowym.</strong> pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Mówi się, że Bill of Lading (BOL, B/L) to najważniejszy dokument w transporcie morskim. Pełna zgoda, ale dlaczego jest tak istotny? Jakie rodzaje konosamentu warto znać? I co zrobić w przypadku, kiedy zgubimy morski list przewozowy? Na wszystkie pytania związane z dokumentem, bez którego morski transport Twoich towarów z Chin się nie odbędzie, odpowiadamy w poniższym artykule.

Bill of Lading — co to jest?

Bill of Lading, czyli morski list przewozowy lub inaczej konosament to najważniejszy dokument podczas transportu morskiego towaru np. z Chin do Polski. Choć definicje listu przewozowego mogą wydawać się skomplikowane, w rzeczywistości to nic innego, jak potwierdzenie przyjęcia ładunku i oświadczenie o przewozie towaru daną trasą. Taki dokument wydaje po sprawdzeniu ładunku przewoźnik lub kapitan statku. Co ciekawe, Bill of Lading jest wystawiany w kilku, najczęściej 5 lub 6 oryginalnych egzemplarzach. Kopie mogą się pojawiać, ale tylko w użytku wewnętrznym eksportera i importera. Tylko oryginalne konosamenty uprawniają do odbioru załadunku.

Dlaczego Bill of Lading jest tak ważny?

Morski list przewozowy jest potrzebny do przeprowadzenia odprawy celnej i potwierdzenia odbioru przesyłki. To ważny dokument podczas importu towaru także z kilku innych względów.

  • Stanowi dowód przyjęcia towaru na statek w porcie załadunku i przekazuje przewoźnikowi prawo do dysponowania towarem na drodze morskiej aż do portu docelowego, wskazanego w umowie między eksporterem a importerem.
  • Określa właściciela załadunku i nadaje mu prawo do odbioru przesyłki w porcie końcowym.
  • Jest uważany za niezależny od towaru papier wartościowy, który może być przedmiotem obrotu. Oznacza to, że na jego podstawie mamy możliwość przenoszenia prawa własności do towaru, także w trakcie transportu statkiem.

Rodzaje morskich listów przewozowych

  • Konosament załadowania (shipped, on board) i przyjęcia do załadowania (received for shipment) to podstawowe morskie listy przewozowe. Wyraźnie wskazują na załadowanie towaru i określają odpowiedzialność przewoźnika za przesyłkę od chwili wystawienia dokumentu.
  • Czysty (clean Bill of Lading) i zaklauzulowany lub inaczej brudny (claused, foul BOL) — odpowiednio potwierdza, że ładunek został przyjęty w zewnętrznym dobrym stanie lub wskazuje jego braki i niezgodność z umową.
  • Konosament liniowy (liner Bill of Lading) i czarterowy (Bill of Lading to be used with charter—party) — zawierający warunki umowy przewozu w konosamencie lub na podstawie umowy czarterowej w przypadku żeglugi nieregularnej.
  • Konosament elektroniczny (electronic B/L).
  • Konosament bezpośredni (through Bill of Lading) — wystawiany w przypadku, gdy transport składa się z kilku etapów.
  • Konosament zwykły, który potwierdza, że towar będzie transportował określony przewoźnik, konkretnym statkiem do konkretnego portu i przeładunkowy (transshipment BOL) w przypadku przeładowywania towaru w drodze na inny statek.

Rodzaje konosamentów ze względu na wskazanie odbiorcy

Jak już wiesz, Bill of Lading to papier wartościowy. W związku z tym można zbywać i nabywać prawa do posiadania towaru, którego dotyczy. Dlatego wyróżniamy trzy rodzaje morskich listów przewozowych, określających właściciela załadunku:

  • konosament imienny (straight BOL) — określa, że prawo do odbioru załadunku ma osoba, której imię i nazwisko widnieje na morskim liście przewozowym,
  • konosament na zlecenie załadowcy lub wskazanej przez niego osoby (to order),
  • konosament na okaziciela (to bearer) — uprawnia do odbioru towaru przez każdego, kto okaże oryginalny list przewozowy w porcie rozładunku. Jeśli trafi w niepowołane ręce, może skutkować utratą przewożonego towaru. Dobrą praktyką w tego rodzaju konosamentach jest umieszczenie wzmianki o osobie, którą należy zawiadomić o pojawieniu się ładunku w porcie docelowym (notify to…).

Zobacz także: Kontenery morskie — podział i rodzaje

Jaką drogę pokonuje Bill of Lading?

Choć mogłoby się wydawać, że morski list przewozowy znajduje się na statku wraz z załadunkiem, najczęściej tak nie jest. Poza trasami krótkiego zasięgu morski list przewozowy jest wysyłany pocztą kurierską. Coraz bardziej popularny staje się też elektroniczny Bill of Lading. Dokument wystawia spedytor lub kapitan statku w imieniu przewoźnika i przesyła go do załadowcy. Kiedy importer ureguluje opłaty, otrzymuje od załadowcy morski list przewozowy. Z nim odbiorca załadunku może udać się do portu docelowego. Następnie przekazuje go spedytorowi, który po weryfikacji dokumentu zezwala na wydanie towaru.

Co zawiera Bill of Lading?

Do podstawowych danych, znajdujących się na morskim liście przewozowym należą:

  • dane załadowcy (shipper),
  • dane odbiorcy (consignee),
  • nazwa statku,
  • adres, na który wysyłane jest zawiadomienie o dostarczeniu towaru do portu docelowego (notify to…),
  • miejsce odbioru towaru, port załadunku i rozładunku,
  • miejsce i data wystawienia konosamentu,
  • wymiary, waga, liczba i rodzaj przesyłek,
  • opis towaru,
  • numer listu przewozowego i kontenera,
  • warunki konosamentowe, które widnieją na pierwszej stronie dokumentu.

Zgubienie oryginalnego morskiego listu przewozowego — co robić?

Na podstawie dokumnetu BOL jest wydawany towar przywieziony do portu docelowego. Dlatego należy uważać, aby po prostu nie zgubić konosamentów. Co jednak zrobić, kiedy oryginalne morskie listy przewozowe przepadną? Po pierwsze — działać szybko. W przeciwnym wypadku trzeba będzie liczyć się z dodatkowymi kosztami, związanymi z przetrzymaniem towaru w porcie rozładunku. Po drugie należy skontaktować się ze spedytorem i przewoźnikiem morskim, by ustalić, jakie dokumenty będą niezbędne do wydania duplikatu konosamentu lub rozpoczęcia procedury zwolnienia ładunku bez konieczności okazania oryginalnego konosamentu.

Artykuł <strong>Co to jest Bill of Lading? Sprawdź, co dobrze wiedzieć o morskim liście przewozowym.</strong> pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Incoterms 2020. Poznaj podstawowe reguły handlowe. https://martasro.eu/incoterms-2020-poznaj-podstawowe-reguly-handlowe/ Fri, 15 Jul 2022 08:23:23 +0000 https://martasro.eu/?p=614 Zamierzasz sprowadzać towary z Chin? Z pewnością spotkasz się z pojęciem Incoterms 2020. Myślisz, że to termin, który Cię nie dotyczy, bo i tak zlecisz usługę importu firmie spedycyjnej? Nic bardziej mylnego! Jako importer, powinieneś znać przynajmniej podstawowe reguły handlowe Incoterms 2020. Dzięki temu zorientujesz się w swoich obowiązkach i zadbasz o bezpieczeństwo transakcji od …

Artykuł Incoterms 2020. Poznaj podstawowe reguły handlowe. pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>
Zamierzasz sprowadzać towary z Chin? Z pewnością spotkasz się z pojęciem Incoterms 2020. Myślisz, że to termin, który Cię nie dotyczy, bo i tak zlecisz usługę importu firmie spedycyjnej? Nic bardziej mylnego! Jako importer, powinieneś znać przynajmniej podstawowe reguły handlowe Incoterms 2020. Dzięki temu zorientujesz się w swoich obowiązkach i zadbasz o bezpieczeństwo transakcji od pakowania towaru w Chinach po dostawę pod drzwi. Zobacz, czym są Incoterms 2020 i które z nich przydadzą się podczas planowanego przez Ciebie importu.

Incoterms 2020 — co to jest?

Incoterms 2020 to najnowsza wersja globalnych reguł handlowych opracowywanych i co dekadę aktualizowanych przez Międzynarodową Izbę Handlu. Zasady regulujące współpracę między importerem a eksporterem z różnych krajów, a nawet kontynentów, są znane i respektowane na całym świecie. Jest ich łącznie 11. To podstawa każdej dalekosiężnej wymiany handlowej. 

Reguły Incoterms 2020 mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa kontrahentom (Tobie i sprzedającemu np. w Chinach) oraz przewożonego towaru. Dzięki nim wiemy, kto ponosi koszty transportu, ubezpieczenia oraz cła i VAT-u. Dodatkowo Incoterms wskazują stronę odpowiedzialną za rozładunek i załadunek przewożonych produktów. Reguły są powszechnie znane jako trzyliterowe skróty od angielskich słów, określających obowiązki obu stron kontraktu.

Incoterms 2020 — podział

Międzynarodowe reguły handlu dzielą się na 4 kategorie. Ze względu na obowiązki importera i eksportera, ryzyko związane z przewozem towarów, konieczne opłaty oraz formalności wyróżniamy grupy:

  • C — eksporter organizuje przewóz towarów, ponosi związane z tym koszty, ale nie jest obarczony ryzykiem za uszkodzenie lub utratę towaru oraz formalnościami czy kosztami po załadunku i wysyłce towaru. Do tej grupy należą reguły: CFR, CIF, CPT i CIP;
  • D, w której znajdują się reguły mówiące o obowiązku dostarczenia towaru w miejsce docelowe przez eksportera. W tej grupie znajdują się zasady: DAP, DPU i DDP;
  • E, do której należy jedynie reguła EXW, określająca znaczną odpowiedzialność importera za sprowadzenie towaru;
  • F, czyli Incoterms FCA, FAS i FOB, które wskazują obowiązek eksportera do dokonania odprawy celnej eksportowej i wykluczają jego obowiązek ponoszenia kosztów transportu oraz ubezpieczenia.

Jakie Incoterms 2020 wybrać?

Podstawowa reguła Incoterms 2020 — EXW

Jedną z najpopularniejszych, choć niekoniecznie najkorzystniejszych dla importera, zasad Incoterms 2020 jest EXW (Ex Works — z zakładu). EXW zakłada, że eksporter odpowiada jedynie za przygotowanie towaru i dokumentów sprzedażowych. Pozostałe obowiązki, tj.: odebranie towaru z magazynu, formalności eksportowe, załadunek i rozładunek, opłaty importowe (cło i VAT) oraz dostawa do miejsca docelowego należą do kupującego. Oczywiście nie oznacza to, że przedsiębiorca wszystkim musi zająć się sam. Wybierając tę regułę, usługa firmy spedycyjnej jest w większości przypadków koniecznością.

Popularna zasada dotycząca transportu morskiego — FOB

FOB (Free On Board — oznaczony port załadunku) stosuje się tylko w przypadku drobnicowego lub wielkogabarytowego transportu morskiego. Importer przejmuje odpowiedzialność za towar w momencie ukończenia załadunku na statek. Wszystkie formalności i czynności eksportowe przed tym należą do sprzedającego. Podobne warunki reguluje zasada FCA (Free Carrier — w oznaczone miejsce), z tym że odnosi się do wszystkich środków transportu.

Dwupunktowe zasady Incoterms 2020

Do dwupunktowych zasad Incoterms 2020, czyli takich, w których ryzyko i koszty związane z transportem przechodzą z eksportera na importera w dwóch różnych momentach, zalicza się:

  • CPT (Carriage Paid To — przewóz opłacony do) — eksporter dostarcza towar do przewoźnika i opłaca koszty transportu do miejsca docelowego. Dokonuje także odprawy celnej eksportowej. Co istotne, ryzyko poniesienia strat związanych z uszkodzeniem towaru przechodzi na importera w miejscu przekazania towaru przewoźnikowi, a nie w docelowym, jak odpowiedzialność za koszty;
  • CIP (Carriage And Insurance Paid To — przewóz i ubezpieczenie opłacone do) — zasada zbliżona do CPT, z tym że rozszerza obowiązki eksportera o opłacenie umowy ubezpieczenia, która chroni kupującego w momencie przejęcia ryzyka za uszkodzenie towaru.

Wygodne dla importera reguły Incoterms 2020

  • DDP (Delivered Duty Paid — dostarczone, opłacone cło) określa, że za wszystko odpowiedzialny jest eksporter. Wysyła towar, wypełnia formalności eksportowe i importowe, opłaca cło i VAT za towar i dostarcza przesyłkę do miejsca docelowego.
  • DAP (Delivered At Place — dostarczone na miejsce) — eksporter ma takie same obowiązki jak w przypadku reguły DDP, ale zapłacenie cła i VAT-u w miejscu docelowym spoczywa na kupującym.
  • DPU (Delivered At Place Unloaded — dostarczone do miejsca z rozładunkiem) — sprzedający jest odpowiedzialny za wszelkie czynności związane z przewozem towaru, łącznie z dostarczeniem go pod wskazany przez importera adres.

Pozostałe zasady Incoterms 2020 dla transportu morskiego i śródlądowego

  • FAS (Free Alongside Ship — dostarczone wzdłuż burty statku) — eksporter ponosi koszty i ryzyko związane z transportem do momentu dostarczenia towaru pod burtę statku.
  • CFR (Cost And Freight — koszt i fracht) — do momentu załadunku na statek w porcie koszty ubezpieczenia i przewozu oraz ryzyko uszkodzenia przesyłki ponosi sprzedający. Opłaca także transport frachtu morskiego do portu wskazanego przez kupującego.
  • Podobna do CFR jest reguła Incoterms 2020 CIF (Cost Insurance And Freight — koszt, ubezpieczenie i fracht). Różnica polega na tym, że eksporter do momentu rozładunku transportu ponosi dodatkowo koszt ubezpieczenia.

Masz na temat Incoterms 2020 dodatkowe pytania? Zapraszamy do kontaktu. Jako firma, która specjalizuje się w spedycji morskiej, międzynarodowe reguły handlu mamy w małym palcu. Chętnie rozjaśnimy Twoje wątpliwości.

Artykuł Incoterms 2020. Poznaj podstawowe reguły handlowe. pochodzi z serwisu Transport morski i kolejowy Marta s.r.o..

]]>