Kontenery morskie są przeznaczone do transportu towarów drobnicowych, tj. odzież czy urządzenia elektryczne, a także tych nietypowych, wielkogabarytowych. W specjalnych kontenerach chłodniczych przewozi się żywność i produkty wrażliwe na zmienne temperatury. Tylko skąd wiedzieć, który kontener będzie odpowiedni do danego towaru? Jak to dopasować? To klucz do bezpiecznego transportu towarów, a my dzisiaj Ci w tym pomożemy. Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje kontenerów morskich, które warto znać.
Jak wygląda kontener morski?
Kontener morski to stalowa konstrukcja o kształcie prostopadłościanu. Większość kontenerów ma ciężkie, wodoszczelne drzwi, chociaż ich rodzaj, miejsce umieszczenia i sposób otwierania zależy od towaru, jaki się w nich przewozi. Kontener morski musi być wytrzymały i solidny. Metalowe skrzynie wykorzystywane w transporcie morskim różnią się konstrukcją i wielkością, o czym za chwilę opowiemy Ci nieco więcej.
Podział kontenerów morskich
Kontenery morskie dzieli się ze względu na rodzaj przewożonego towaru. To dlatego budowa, ładowność i otwieranie każdego z nich się różni. Na podstawie długości kontenerów morskich określanej w stopach (ft, 1 ft = 0,30 m) wyróżniamy kilkanaście rodzajów metalowych skrzyń. Wybraliśmy te podstawowe, których znajomość pozwoli Ci lepiej sprecyzować wymagania, jakie firma spedycyjna powinna spełnić, aby Twój ładunek dotarł do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie.
Kontenery morskie — rodzaje
Standardowe kontenery morskie
Uniwersalne kontenery morskie nazywa się kontenerami ogólnego przeznaczenia, ponieważ są dedykowane do przewozu wszelkiego rodzaju ładunków drobnicowych. Do tego typu kontenerów zaliczamy:
- standardowy kontener 20 ft o pojemności 32,3 m3 i długi kontener 40 ft o pojemności 66,9 m3,
- długi i wysoki kontener 40 ft High Cube mieszczący towar liczący 76,6 m3 — stosowany do pakowania lekkich towarów o podwyższonej wysokości, które nie mieszczą się do standardowych kontenerów 20 ft i 40 ft.
Kontenery Open Top z możliwością załadowania od góry
W kontenerach Open Top przewozi się towary, które ze względu na swoje nietypowe rozmiary, nie mogą zostać załadowane do standardowych kontenerów przez drzwi umieszczone na ich krótkim boku. Dzięki otwartej górze kontenera Open Top ten problem znika. Wśród kontenerów Open Top znajdziemy:
- kontener 20 ft Open Top i kontener 40 ft Open Top z nieprzemakającą, możliwą do ściągnięcia powłoką górną,
- kontener 20 ft i 40 ft High Cube Open Top, które podobnie jak w standardowych kontenerach są większe od swoich poprzedników,
- kontener Pallet Wide — kontener ze zwiększoną szerokością wewnętrzna, który najczęściej używa się w żegludze bliskiego zasięgu, jako alternatywę dla transportu samochodowego, ponieważ może pomieścić 30 europalet (jak w naczepie samochodowej).
Kontenery Hard Top
Kontenery Hard Top mają podobną konstrukcję do kontenerów Open Top. Różnica polega na rodzaju zdejmowanej góry — w tym przypadku kontener zamyka stalowy, wodoszczelny dach. Ładuje się do nich ciężkie i wysokie towary. Kontenery Hard Top to:
- kontener 20 ft Hard Top i większy od niego kontener 40 ft Hard Top,
- kontener 40 ft High Cube Hard Top z wyżej umieszczonym zdejmowanym stalowym dachem.
(Nie) kontenery Flat Rack i Platforma
Tę grupę kontenerów morskich ciężko nazwać skrzyniami, ponieważ nie mają wszystkich boków prostopadłościanu. Są specjalnymi kontenerami morskimi, które w przypadku Flat Rack nie posiadają mocowania plandek, z kolei kontenery Platforma (20 ft i 40 ft) mają jedynie wytrzymałą podstawę. W takich kontenerach przewozi się ładunki, których wymiary uniemożliwiają załadunek do klasycznych kontenerów o wszystkich sześciu ścianach, w tym do kontenerów typu Open i Hard Top. Kontenery Flat Rack to:
- 20ft,
- 40ft High Cube,
- 40 ft Super Racks z grubą podłogą,
- 40ft High Cube Super Racks.
Kontenery morskie chłodnicze — Reefer
Kontenery typu Reefer mają wyjątkową konstrukcję ze ścian wypełnionych pianką poliuretanową (izolacyjną) oraz podłogi ze specjalnymi kanałami powietrznymi. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie wewnątrz kontenera stałej temperatury, co jest szczególnie ważne przy przewożeniu żywności. Wyróżniamy kontenery 40 ft Reefer i większe — 40 ft High Cube Reefer.
Pamiętaj, że ten artykuł do niczego Cię nie zobowiązuje. Dobrze, że wiesz, czym różnią się kontenery morskie, ale wcale nie musisz znać się na wszystkim i decydować o tym, jak przewożony będzie Twój towar. Zostaw to nam. Poznaj nasze usługi logistyki i spedycji. Działamy kompleksowo. Zajmiemy się wszystkim i dopasujemy odpowiedni rodzaj transportu i kontenera do Twojej przesyłki. Skontaktuj się z nami i poznaj nasze frachtowe możliwości!